Stránovský viadukt: dílo, které zažilo Prusko-rakouskou válku a funguje dodnes

Přidat na Seznam.cz

Když se vydáte na cestu z Mělníka do Mladé Boleslavi, nemůžete minout Stránovský viadukt. Nachází se ve vesnici Krnsko pod zámkem Stránov. A jde o nejstarší železniční betonový most u nás. Jistě vás okouzlí nejen svými krásnými arkádami, ale i tím, že po něm dosud dennodenně projíždějí vlaky.

Historie Stránovského viaduktu se začala psát v roce 1864. Tehdy na jeho místě vznikl železniční most a kamennými věžemi, který byl součástí tehdy budované turnovsko-kralupské dráhy. Hned dva roky poté se znelíbil pruským vojákům, kteří během Prusko-rakouské války dorazili do Krnska a most začali likvidovat. Brzy si ale uvědomili, že by jim mohl pomoci dopravit vlastní vojsko do Prahy. A tak jej opět opravili.

Za zmínku jistě stojí také rekonstrukce viaduktu. První z nich se odehrála v roce 1884, kdy most dostal nové železné nosné konstrukce. A to bez použití lešení s minimálním omezení dopravy. O této výměně se hovořilo jako o úžasném technickém díle.

Ještě zásadnější je však rekonstrukce z roku 1924. Tehdy vypsanou soutěž o náhradu nosníků vyhrála firma Ing. Hlava a Dr. Kratochvíl se svým arkádovým betonovým mostem. Opravy trvaly s ohledem na rozsah prací opravdu krátce. Pracovat se začalo 1. dubna 1924 a hotovo bylo 15. září téhož roku. Výluka vlaků zde pak trvala pouhých 40 dní. Právě při této rekonstrukci získal most dnešní podobu. Poslední opravy na viaduktu proběhly v roce 2015. Žádné zásadní změny v jeho podobě však provedeny nebyly.

Zdroj: Krnsko