Suomenlinna: Pravý domov Hobitů

Přidat na Seznam.cz

Pokud jste fanoušky Pána prstenů a dorazíte do Suomenlinny, zasáhne vás pocit deja vu. Pod dlouhou trávou rostoucí na zvlněných kopcích stojí malé hobití domovy! Tento finský ostrov vypadá to jako jiná planeta, jiný vesmír, který nemá nic společného s životem, na který jsme všichni zvyklí.

Hobití domy Suomenlinna

Ne tak úhledné a uspořádané jako ty z filmu, ale přesto jsou tyto domy opravdu jako ze sci-fi světa. Na rozdíl od útulných hobitích domků v Shire, které jsou dobře zásobené jídlem a mají pohodlné malé židličky, jsou vnitřky těchto „domů“ holé. Kvůli nedostatečnému větrání je cítit mírný zatuchlý zápach. Stěny navíc vypadají vlhké, uvádí web The Travelling Squid. To ale nemění nic na tom, že zvenčí jsou tyto domy opravdu impozantní, stejně jako celý ostrov.

Suomenlinna je klidný ostrov, méně než 30 km jižně od Helsinek. Vypadá jako každá jiná typická vesnice nebo místo, kde žijí obyčejní lidé. Jsou zde krásné rodinné domy a některé činžovní domy dokonce klasického stylu s krásnými ploty. Jeden rozdíl zde ale je – žádný vliv zvenčí, žádné úkoly, žádné starosti, jen domov, rodina a ticho, píše Erasmusu. Je to místo oddělené od reality a průměrnosti. Ostrov je ve skutečnosti úleva, naprostá svoboda. Je oddělený od hmotného „plastového světa“, ve kterém žijeme.

Dávná pevnost

V kopcích ostrova jsou malé sklepy a podzemní cesty, které dnes nemají žádnou funkci, ale v minulosti byly součástí pevnosti Suomenlinna. Právě tyto sklepy tolik připomínají zmiňované domy Hobitů. Některé zbytky pevnosti přežily roky a kdokoli můžete projít kolem hradeb a věží. Podle webu Girl on a Trail v těchto „domech“ mohlo celkem žít až 900 lidí, a to konkrétně v době, kdy byla tato vesnice/pevnost vybudována, tedy v 18. století. Tehdy se také jednalo o největší pevnost království, a dokonce o druhé největší město Finska.

zdroj: The Travelling Squid, Erasmusu, Girl on a Trail