Tajemná místa v Česku: Znáte zámek Skrytín nebo vilu Pfaffenhof?
Představte si ten zvláštní pocit, když narazíte na místo, kde se zastavil čas. Kde ticho vypráví příběhy dávno minulých dnů a oprýskané zdi šeptají tajemství zaniklých životů. Česká republika je plná takovýchto tichých svědků minulosti.
V Česku můžete narazit na opuštěné vesnice, zříceniny hradů a zámků i potemnělé tovární haly. Tato místa v sobě skrývají nejen stopy minulosti, ale také zvláštní, někdy až mrazivou atmosféru. Poznejte zámek Skrytín nebo tajemstvím opředenou vilu Pfaffenhof, ukrytou ve stínu vrchu Radobýl.
Putování po zaniklých vesnicích
Fenomén zaniklých vesnic není v České republice ojedinělý. Za posledních šedesát let zmizelo z mapy naší země mnoho osad, samot i celých obcí. Přesná čísla se různí v závislosti na metodě sčítání. Tato skutečnost poukazuje na významné společenské a historické proměny, které Českou republiku v minulém století postihly.
Důvody, proč tyto vesnice osiřely, jsou rozmanité. Často za tím stál přesun či zánik ekonomické aktivity, ale také lidský zásah v podobě zatopení, masakrů či vytvoření vojenských prostorů. Neméně významnou roli sehrály i přírodní katastrofy, nemoci a kontaminace.
Zatímco některé zaniklé vesnice zmizely beze stopy, po jiných zůstaly skromné pozůstatky. V Romavě například dodnes lze nalézt zbytky základů domů a kamenné zdivo kaple. Někteří badatelé se zaměřují na výzkum sídel, která zcela zmizela z povrchu země. Jiní pak na příběhy, které se s danými místy pojí.
Zříceniny opředené legendami
Kromě zapomenutých vesnic lákají návštěvníky zříceniny hradů a zámků. Mnohé se pyšní bohatou historií a mnoha legendami. Seznamte se s příběhy rytířů, králů, ale i s legendami o strašidlech a skrytých pokladech.
Tajemstvím je opředen hrad a zámek v Bečově nad Teplou. Zde se nachází relikviář svatého Maura, jeden z nejcennějších pokladů v České republice.

Mrazivá atmosféra panuje na hřbitově ve Velharticích u stejnojmenného hradu. Říká se, že inspiroval Karla Jaromíra Erbena k napsání balady Svatební košile. Místní se tomuto místu vyhýbají a na štítu kostela sv. Máří Magdaleny se prý objevují tajemné skvrny připomínající dívčí tvář.
Zámek Skrytín prožívá nový začátek
Zámek Skrytín se nachází mezi Děčínem a Ústím nad Labem u obce Dobkovice. Tato stavba je vynikajícím příkladem tajemného a opuštěného místa. Stojí na místě původní osady Skrzytyn ze 14. století. V 19. století, si zde nechal pražský továrník Rudolf Richter postavit honosnou vilu. Později zámek získal průmyslník Ludwig Wolfrum, který z něj učinil své venkovské sídlo.
Po roce 1945 zámek připadl Státnímu statku Zvoleněves a sloužil jako pionýrský tábor. Po roce 1989 začal chátrat, prošel divokou privatizací a stal se terčem zlodějů. Ti ho rozkrádali na stavební materiál. Z kdysi honosného sídla zbyla jen ruina.
V roce 2011 se do zdevastovaného zámku zamiloval ústecký podnikatel a filantrop Martin Hausenblas. Ten se rozhodl mu vdechnout nový život. Od roku 2015 probíhá rozsáhlá rekonstrukce. Ta má přeměnit zámek na dům, který bude sloužit nejen jeho rodině, ale i jako místo setkávání veřejnosti.
Vila Pfaffenhof ukrývá tajemství ve stínu Radobýlu
Nedaleko Litoměřic, na úpatí vrchu Radobýl, se v řídkém lese skrývá tajemná novogotická vila Pfaffenhof. Ta byla postavena v roce 1893 na místě zrušené vinařské kaple sv. Mikuláše ze 14. století.
S vilou Pfaffenhof jsou spojeny různé zajímavosti a pověsti. Traduje se, že ve sklepě vily docházelo během války k mučení židovských vězňů. Tyto zvěsti nebyly nikdy potvrzeny. Hovoří se i o podzemních chodbách spojujících vilu s továrnou Richard. Ani to se neprokázalo.

Kdysi se však vila pyšnila luxusním vybavením, mozaikovými stropy a nádherně obloženými koupelnami. Součástí byl i venkovní bazén. Dnes je však návštěva vily nebezpečná, střecha i s typickou věžičkou se zřítila. Okolí vily je zarostlé křovím a patrné jsou jen zbytky verandy a bazénu. Ty se pomalu mění v lesík a smetiště. Vila Pfaffenhof zůstává tajuplným místem, které ve svém stínu ukrývá vzpomínky na bohatství i hrůzy minulosti.
Další záhadná místa Česka
V České republice nachází i další zajímavá místa, která lákají svou neobvyklou historií, pověstmi nebo dokonce paranormální aktivitou. Jedním z takových míst je zámek Lemberk, původně gotický hrad přestavěný na renesanční zámek. Je známý častým výskytem paranormálních jevů, které potvrzují jak místní, tak návštěvníci i policie. Ozývají se zde kroky z podkroví, zvuky stěhování nábytku z prázdných místností, a dokonce i služební psi odmítají vstoupit do některých částí zámku.
Les Bor u Českých Budějovic, známý také jako Branišovský les, je opředen mnoha děsivými událostmi. Lidé zde prý slyší zvláštní zvuky a kroky, spatřili temný přízrak s rudě planoucíma očima. K nejstrašidelnějším tragédiím zde došlo za minulého režimu. Když les sloužil jako vojenský prostor, údajně zde došlo k incidentu, při kterém se vojáci navzájem postříleli. Les je také spojen s pověstí o černém rytíři nebo o stromu sebevrahů.
Poutě po zapomenutých místech České republiky nabízejí fascinující pohled do naší historie. Zámek Skrytí, který se díky odhodlání nového majitele probouzí k životu, a vila Pfaffenhof, opředená tajemstvím a pomalu podléhající zkáze, jsou jen dvěma z mnoha takovýchto míst, která stojí za to objevit.
Zdroje: kudyznudy, cokolivokoli, strednicechy.rozhlas,