Tajemné město skryté pod pařížským povrchem

Přidat na Seznam.cz

Půvabná, historická, romantická a prostě kouzelná Paříž je město světel. Je to zářící maják mezi okolní krajinou. Napadlo vás někdy, že se pod ni ukrývá další ,,město“?

Nádherné památky a historické ulice dělají z Paříže velkou turistickou atrakci. Paříž je místem, kde se snílci a milovníci historie vždy cítí jako doma.

Minulost Paříže není viditelná jen nad povrchem ulice. Pokud vstoupíte do nenápadné budovy ve čtvrti Montparnasse a sestoupíte po schodech pod zem, najdete velmi reálnou připomínku lidí, kteří kdysi nazývali toto město domovem. V pařížských katakombách je pohřbeno šest milionů duší. Díky tomu jsou právě tyto katakomby považovány za jeden z největších masových hrobů na světě.

Katakomby nejsou žádá novodobá turistická atrakce. Začali vznikat už ve starověku, kdy z dnešních vápencových lomů Římané dolovali kámen.

Proč tolik mrtvých?

Na konci 18. století čelila Paříž kruté době. Přeplněné hřbitovy představovaly vážné zdravotní riziko pro její obyvatele. Řešením bylo vzít těla z těchto bývalých odpočinkových míst a přesunout je do vyhrazené kostnice umístěné v rozsáhlých podzemních vápencových lomech města. A tak v roce 1814 byly do prostor přesunuta těla více než šesti milionů těl.

Samotné katakomby, které jsou přístupné veřejnosti, zabírají jen malou část z 300 kilometrů lomů, které tvoří složitou síť pod ulicemi Paříže. Jsou tak rozlehlé, že se říká, že v nich žijí celé komunity, které jsou základem alternativní party scény města. Chodby jsou také rájem pro drogově závislé. Pro většinu je velmi jednoduché se ve spletité síti chodeb ztratit.

Mezi turisty jsou pařížské katakomby velmi oblíbené. To lze docela jednoduše poznat už jen z toho, jak rychle se vstupenky do podzemí vyprodávají. Vstupenka s plnou cenou vyjde návštěvníky na 29 EUR (cca 725 Kč) a děti mezi 5-17 lety vyjde vstup na 10 EUR (cca 250 Kč).

Zdroj: CNN, Prima ZOOM, Wikipedie