Tajuplné Velhartice: V obci u Klatov navštívíte hrad, na kterém byly ukryty korunovační klenoty, skanzen i strašidelný hřbitov

Přidat na Seznam.cz

Rádi objevujete českou historii a architekturu a taky se občas rádi bojíte? V tom případě mějte na svém cestovatelském seznamu Velhartice v okrese Klatovy. Nejen, že vás nalákají na hrad s unikátním mostem, ale také v nich najdete skanzen a strašidelný hřbitov, na který se po setmění odváží jen ten, kdo má pro strach uděláno.

Na hradě se tajně ukrývaly korunovační klenoty

Hrad a zámek Velhartice vzbuzuje mezi cestovateli nemalou pozornost. Toto sídlo bylo založeno na přelomu 13. a 14. století a s největší pravděpodobností ho začal stavět Bušek starší z Velhartic, na kterého posléze navázal jeho syn Bušek mladší. Nešlo ale o obyčejné šlechtice, kterých bylo v českých zemích plno. Oba se totiž těšili velké oblibě u Karla IV., který patří k nejpopulárnějším panovníkům. Dobré styky však museli mít i následovníci, protože v 15. století byly na hrad tajně převezeny české korunovační klenoty. Stalo se tak proto, aby nemohlo dojít ke korunovaci Jiřího z Poděbrad. Mezi nejzajímavější architektonické prvky této stavby patří především hradní most, který spojuje torzo Rajského paláce a přední věže. V areálu hradu se ale také nachází pozdně renesanční zámecké křídlo. Zájemci se tedy mohou podívat nejen na pozůstatky hradu, ale mohou nahlédnout i do zámeckých interiérů.

Skanzen Velhartice

Jen pár minut chůze od hradu najdete i velmi pěkný skanzen Velhartice, který zahrnuje předhradí. Jsou v něm především stavby, které reflektují architektonické vlivy šumavského podhůří. Vzhledem k tomu, že každý z objektů má svůj popis, vždy se dozvíte, z jakého důvodu je tak speciální. Prozatím se ale budete muset spokojit pouze s prohlídkou exteriérů. Skanzen je každopádně volně přístupný bez ohledu na otevírací dobu nedalekého hradu. Vzhledem k tomu, že tato lokalita svého času okouzlila například Jana Wericha a Jiřího Trnku, určitě se budete mít na co dívat.

Strašidelný hřbitov Velhartice

A nyní tu máme něco zajímavého i pro milovníky strašidelných míst. Právě tady se totiž nachází známý velhartický hřbitov. Poznáte ho podle kostela sv. Máří Magdaleny, jehož základy byly vybudovány již kolem roku 1373. Kolem něj pak postupně vznikl vesnický hřbitov, který na příchozí působí velmi zvláštní atmosférou. Dokonce se říká, že jeho kouzlo inspirovalo Karla Jaromíra Erbena k napsání příběhu Svatební košile. A jak to s nebohou nevěstou skončilo, to si ze školy jistě dobře pamatujete. S tímto místem se však pojí i legenda o ženské tváří na štítu kostela, která se vždy vyrýsuje i přes nový nátěr.

Zdroj: redakce, Město Sušice, Hrad Velhartice