Tajuplný Svojanov: Karel IV. ho považoval za důležitý hrad, který se nesměl nikdy prodat 

Přidat na Seznam.cz

Během toulek po Pardubickém kraji navštivte městys Svojanov, nad kterým se tyčí zřícenina starobylého gotického hradu Svojanov. V minulosti chránil zemskou hranici Čech a Moravy. A byl dokonce tak důležitý, že ho Karel IV. zařadil mezi 11 nejdůležitějších královských hradů, které se neměly nikdy prodat ani zastavit. 

Důležitý královský hrad 

Svojanov byl vybudován už kolem roku 1224 nad údolím řeky Křetínky, takže patří k vůbec nejstarším kamenným českým hradům. Jeho osud byl po celou jeho historii velmi úzce spjat s nedalekým městem Polička, které založil král Přemysl Otakar II. v roce 1265 jako královské věnné město. V podstatě od začátku hrad zajišťoval bezpečnost kupců a dalších cestujících na obchodních trasách, které vedly mezi Brnem a Litomyšlí. 

Jakmile se ujal vlády král Karel IV., prohlásil Svojanov za jeden z 11 nejdůležitějších českých královských hradů, na kterých závisí bezpečnost a stabilita země. Z toho důvodu neměl být tento hrad nikdy prodán ani zastaven. Přání svého otce však záhy porušil syn Zikmund, který jej předal mocným pánům z nedalekých Boskovic. 

Fúze gotiky a empíru 

Mnohé cestovatele určitě při návštěvě překvapí, že i přes své stáří není Svojanov čistě gotickou stavbou. Vzhledem k tomu, že často střídal majitele a každý si přál na něm zanechat svou stopu, na hradním nádvoří se nachází empírový palác s moderním zámeckým vybavením a nákladným inventářem. Vzhledem k tomu, že nedaleko od něj je původní gotický dům zbrojnošů a válcová obranná věž s masivními hradbami, vzniká zde skutečně zajímavý architektonický kontrast. 

Hrad plný záhad 

Na Svojanov pravidelně míří i milovníci záhad, protože o tajuplné jevy a děsivé pověsti tu rozhodně není nouze. V noci by tu měl bloudit třeba krutý rytíř Rašín, kterého proklel jeden z dělníků. Velmi temné osudy měly na hradě i ženy jménem Kateřina. Jednou z nich byla paní Kateřina z Lichtenburka, která byla za nevěru s kovářem zazděna do jedné z hradeb. V roce 1805 byla po proražení nové brány skutečně nalezena ženská kostra, takže zřejmě nejde o pouhou legendu. Další Kateřina, tentokrát paní Bohuslava Záruby z Hustířan, zemřela krutou smrtí v hradním sklepení. Dodnes se má dokonce na hradě zjevovat jako bílá paní. Také se ale zastavte před obrazem stařenky, který před několika lety z ničeho nic zavřel oči.

Naleziště českých granátů 

Možná jste to netušili, ale během výletu na Svojanov můžete po cestě sbírat surové české granáty. Vzhledem k tomu, že se tu nachází spousta svoru, ve kterém se tento vzácný kámen nachází, díky bystrému oku si jich cestou nahoru a dolů můžete nasbírat klidně celou hrst. Přímo z hradu, na jehož stavbu byl svor použit, se však granáty z pochopitelných důvodů loupat nesmí. Na to pozor! Co se však s kameny rozhodnete dělat po návratu domů, to už je čistě vaše věc. Klidně si je tedy můžete nechat vytvarovat a zasadit do krásného šperku. 

Zdroj: redakce, Svojanov, Městys Svojanov