Taposiris Magna může vést ke ztracené hrobce Kleopatry VII. Našli se tu mumie se zlatými jazyky

Přidat na Seznam.cz

Archeologové objevili ve skále vysekaný tunel pod starověkým egyptským chrámem Taposiris Magna. V roce 2022 bylo oznámeno, že 1305metrový tunel, který je 20 metrů pod zemí, pochází z období Ptolemaiovců. Kathleen Martinez, archeoložka specializující se na život Kleopatry VII., je přesvědčená, že je blízko hrobce této slavné královny.

Technický zázrak starověkého světa

Kathleen Martinez, archeoložka z University of Santo Domingo, našla 1305metrový tunel asi 20 pod zemí v chrámu Taposiris Magna, který se nachází západně od starověkého města Alexandrie. Egyptské ministerstvo turismu a starožitností označilo tunel jako „geometrický zázrak“, protože je podobný tunelu Eupalinos na řeckém ostrově Samos, který je považován za jeden ze starověkých technických zázraků.

Kleopatřin hrob je blízko

Kathleen Martinez našla v okolí tunelu dvě alabastrové sochy z Ptolemaiovské éry a několik keramických nádob a hrnců. Kromě toho se zde našlo několik mumií, přičemž některé měly zlaté jazyky. Mumie byly vyobrazeny v různých podobách, jedna měla korunu zdobenou rohy božstva Hathor a kobrou, druhá byla s zlaceným náhrdelníkem. Našla se zde také mumie dítěte, všechny asi 2000 let staré, tedy pocházející z období vlády Kleopatry VII.

Značná část tunelu je bohužel ponořena pod vodou, což by mohlo být důsledkem několika zemětřesení, která oblast zasáhla v letech 320 až 1303 n. l. Archeologové mají podezření, že tyto přírodní katastrofy způsobily zřícení chrámu a je možné, že právě nejvíce hledaná hrobka Kleopatry se nachází v místě, kde jsou zříceniny i voda.

zdroj: ArtNet, Smithsonian Mag, Secrets of the Dead