Tatry – kam se vydat a co si sebou vzít

Přidat na Seznam.cz

Tatry jsou nejnavštěvovanější destinací na Slovensku. Není se čemu divit … krásná příroda a čistý vzduch, ale to není všechno co návštěvníkům nabízejí. Turistika je hlavním důvodem, pro které je lidé vyhledávají.

Možná se i vy chystáte letos sbalit turistické batohy a vydat se na túru do slovenských velehor. Pokud jedete na kratší túru postačí vám menší batoh, ale jestli plánujete být na túře delší, sejde se vám batoh větších rozměrů, do kterého si můžete přibalit i stan, vařič a více náhradního oblečení.

Co si vzít sebou?
Rozhodně byste neměli zapomenout sbalit si pár věcí, které se vám jistě sejdou. Při balení berte ohled na roční období, počasí, trasu, kterou půjdete a také cíl výletu.

Vzhledem k ročnímu období si nezapomeňte vzít přiměřené náhradní oblečení. Náhlá bouře, či déšť vás v horách mohou překvapit kdykoliv.

Také by ve vašem batohu neměly chybět:
Sněžnice, návleky na boty (pokud se budete prodírat přes hustý vlhký porost)
Dostatek tekutin a jídla
Mapu, GPS
Nůž
Baterku
Mobil, externí baterii – pro případ nouze
Lékárničku
Trekingové hole (v závislosti na terénu, ve kterém se budete pohybovat)

Vodopády
Tatry rozhodně mají co turistům nabídnout. Kromě nádherných výhledů můžete navštívit tatranské vodopády – 80 metrů vysoký Kmeťov vodopád, nebo se můžete podívat k několika menším vodopádům a kaskádám Studeného potoka.

Plesa
Ujít by vám neměly ani tatranská plesa, kterých zde najdete opravdu dost. Nejznámější je Štrbské pleso, ale neměli byste vynechat ani ostatní. Velké Hlincovo pleso je největší a nejhlubší pleso v Tatrách, nebo si vyberte Wahlenbergová plesa, která jsou v nadmořské výšce více než 2000m.n.m.

Štrbské pleso/Unsplash.com

Štíty a doliny
Majestátní štíty a malebné tatranské doliny stojí za každý krok, který uděláte. Jde o náročnější túru, takže byste rozhodně neměli podceňovat dobrou obuv. V těchto končinách to určitě oceníte. Štíty, přístupné i pro turisty (Kriváň, Rysy, Slavkovský štít, …) vás uchvátí výhledem na okolí. Každá dolina má své kouzlo (Tichá, Koprová, Mengusovská a další). Tady si užijete klid přírody nejlépe, jak se dá.

Tatry/Unsplash.com

Nezapomeňte na správnou obuv
Těžko schůdný terén dá zabrat pánům i dámám. Sandály, nebo běžné tenisky rozhodně do Tater nepatří. Kvalitní a pohodlná pánská i dámská turistická obuv by měla být samozřejmostí na každé túře. Ať už se vydáte na plesa, nebo do dolin, obuv a vhodné oblečení jsou základ, do kterého byste měli investovat. V opačném případě se z nádherného výletu může stát nepříjemný zážitek, na který byste chtěli co nejdříve zapomenout.

Zdroj foto: Tomáš Malík/ Unsplash.com