Tatry. Zelený Kežmarský rybník. Nádherný výhled a nenáročná trasa ve slovenských Tatrách. Zvládnou to i děti

Přidat na Seznam.cz

Zelený Kežmarský rybník je jedním z nejpozoruhodnějších míst ve slovenských Tatrách. Výhled je úchvatný. Při pohledu na stěnu Malého Kežmarského štítu, strmý práh Divokého údolí s vodopády se nám ani nechce fotit, protože žádná fotografie nemůže vyjádřit tu krásu, kterou máme před očima.

Stezka k Zelenému Kežmarskému rybníku není technicky náročná a lze ji absolvovat i s dítětem. Jak se tam dostat a kde zaparkovat? A proč má na historické turistické mapě Tater zvláštní místo?

Zelený Kežmarský rybník, mnohými nazývaný prostě Zelený rybník nebo dříve Zelený Lomnický rybník, je největší z rybníků nacházejících se v Kežmarské dolině v severovýchodní části Vysokých Tater na Slovensku. Nachází se v nadmořské výšce 1545 m a vede k němu několik stezek. Jedním z nejoblíbenějších a nejjednodušších je žlutá, o které píšeme níže. Přímo nad rybníkem se nachází horská chata Chata u Zeleného plesa. Pro turisty je k dispozici 56 lůžek. Tři jídelny, restaurace, koupelny a sprchy. Rybník je pojmenován podle své barvy. Podle pověstí získal zelený Kežmarský rybník svou barvu poté, co do něj spadl karbunkul (rubín) z vrcholu Jestřebí věže.

Tatry. Zelený Kežmarský rybník – stezky

K Zelenému kežmarskému rybníku vede několik stezek. Žlutá trasa začíná na silnici „Cesta svobody“ mezi Tatranskou Kotlinou a Tatranskou Lomnicí, hned vedle zastávky „Kežmarská Biela voda“.

Cesta od Cesty svobody k chatě u Zeleného plesa trvá asi 3 hodiny a 15 minut. Doba sestupu je kratší než tři hodiny. Z chaty na Jahňácí Štít: 2:15 h, výstup trvá asi 1:35 h. Vše samozřejmě závisí na našem stavu. Žlutá stezka je považována za jednu z nejjednodušších a můžete ji bez větších problémů absolvovat i s dětmi. Pokud přijedete autem, můžete ho nechat na parkovišti Biela Voda, na konci stezky na silnici č. 537, cestě Svobody. Poplatek činí 8 eur, tedy zhruba 200 korun. K Zelenému Kežmarskému rybníku se dostanete také po červené značce z Hrebienku přes Lomnický rybník. Na výběr je také ze zeleně značených tras: přes chatu Plesnivec k Bílému rybníku a odtud po červené značce k Zelenému Kežmarskému rybníku a z Tatranské Lomnice k Lomnickému rybníku a k Zelenému Kežmarskému rybníku. Je také možné vyjet lanovkou na Lomnický rybník a odtud se vydat po červené značce do cíle.

Zdroj: redakce, Wikipedia