Technické památky v Česku: Znáte Muzeum ozubnicové dráhy v Kořenově a Bolt Tower?

Přidat na Seznam.cz

Česká republika památkami přímo přetéká. Dokáže toho ale hodně nabídnout i v podobě technologických zajímavostí a inovací – od přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé stráně až po Muzeum ozubnicové dráhy v Kořenově.

Ať už se vydáte na dovolenou kamkoliv, s nejvyšší pravděpodobností zde narazíte alespoň na jednu technickou památku. Pokud byste však chtěli vidět to nejlepší, co naše země nabízí, pak vám nesmí uniknout ikonický vysílač Ještěd, který spojuje architekturu s nejmodernějšími technologiemi své doby, nebo futuristická Bolt Tower v Dolních Vítkovicích.

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně: Síla vody v srdci Jeseníků

Uprostřed Jeseníků, poblíž obce Loučná nad Desnou, se nachází jedna z nejunikátnějších technických staveb u nás – přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně. Tento obří energetický systém, který provozuje společnost ČEZ, slouží k vyrovnávání výkyvů v elektrické síti.

Jak to funguje? Během období nízké spotřeby (například v noci) se voda čerpá z dolní nádrže do horní, která leží na vrcholu hory Dlouhé stráně (1 350 m n. m.). Když je potřeba dodat do sítě více energie, voda se spouští zpět dolů přes turbíny a vyrábí elektřinu.

Elektrárna je přístupná veřejnosti a nabízí exkurze, při kterých nahlédnete do jejích podzemních útrob. A pokud máte rádi krásné výhledy, horní nádrž vám poskytne jedinečný panoramatický pohled na Jeseníky a okolní krajinu.

Muzeum ozubnicové dráhy v Kořenově: Železniční unikát hor

Také v Krkonoších můžete narazit na fascinující technickou památku – Muzeum ozubnicové dráhy v Kořenově. Toto muzeum je věnováno historické trati Tanvald–Kořenov, která využívá speciální ozubnicový systém umožňující vlakům zdolávat prudká stoupání.

Návštěvníci zde mohou obdivovat historické lokomotivy, vagóny a další technická zařízení, která byla pro tento typ železnice nezbytná. Součástí expozice jsou interaktivní prvky, které návštěvníkům názorně ukazují princip fungování ozubnicových tratí a jejich význam pro železniční dopravu. Pro fanoušky železniční historie je to tak ideální místo, kde si mohou prohlédnout, jak se vlaky v horských oblastech přepravovaly v minulosti.

Vysílač Ještěd: Klenot české architektury

Jen těžko bychom hledali známější technickou památku než vysílač Ještěd. Tento futuristický objekt, tyčící se na vrcholu hory Ještěd (1 012 m n. m.) u Liberce, je nejen televizním vysílačem, ale také hotelem a restaurací.

Jeho unikátní tvar a propojení architektury s pokročilými technologiemi fascinují návštěvníky už desítky let. Z vrcholu se vám naskytne úchvatný výhled na Jizerské hory, Krkonoše, Český ráj i části Německa a Polska.

Na vrchol Ještědu vede několik turistických tras různých obtížností. V oblasti Ještědu je také síť cyklotras, která nabízí široký výběr obtížností. V zimě pak Ještěd ocení především milovníci zimních sportů.

Vysílač Ještěd
Vrchol Ještědu zdobí legendární vysílač, zdroj: Shutterstock

Areál Dolní Vítkovice a Bolt Tower: Z průmyslové historie do současnosti

Areál Dolní Vítkovice je dokonalým příkladem toho, jak se industriální dědictví může proměnit v moderní kulturní centrum. Tento rozsáhlý průmyslový areál, kde se kdysi těžila a zpracovávala železná ruda, dnes patří mezi nejvýznamnější technické památky v Česku.

Areálu dominuje téměř 80 metrů vysoká ocelová konstrukce, která nese jméno slavného atleta Usaina Bolta. Původně se jednalo o vysokou pec, dnes však nabízí vyhlídkovou terasu s nádherným výhledem na Ostravu a okolí.

Celý areál Dolních Vítkovic se v posledních letech transformoval na kulturní a vzdělávací centrum. Kromě technických památek zde proto najdete třeba i hudební klub, muzea, výstavní prostory a multimediální centra, která nabízejí bohatý program kulturních akcí, koncertů, výstav a festivalů.

Zdroje: dlouhe-strane.cz, zubacka.cz, dolnivitkovice, wikipedia.org, YouTube