Terezín: Památka na Marii Terezii, nebo nejhororovější pevnost?

Přidat na Seznam.cz

Terezín má mnoho lidí spojeno s druhou světovou válkou. Věděli jste ale, že původně toto místo sloužilo k něčemu zcela jinému?

Založení

Pevnost Terezín byla založena už v roce 1780, a to Josefem II., který ji pojmenoval po své matce – Marii Terezii. Jen o dva roky později byla pevnost jmenována svobodným královským městem. Pevnost sloužila především jako obrana, protože tamními cestami procházela nepřátelská vojska. Celou pevnost stavělo asi 15 000 lidí a kvůli stavbě byl i odkloněn tok řeky Ohře. Obranné místo se ale o několik desítek let později změnilo na místo plné utrpení a bolesti.

Druhá světová válka

Hlavní pevnost, která je u levé strany řeky, sloužila nacistům jako židovské ghetto. Naopak malá pevnost, která je na pravé straně řeky, byla věznicí gestapa. Jelikož je jen malý kousek od pevnosti také nádraží, nacisté zde zřídili speciální železniční vlečku, která místní židovské obyvatelstvo převážela do koncentračních táborů. Dodnes zde stojí památník a místo je také národní kulturní památkou.

Dnes

Terezín už dávno armádě neslouží. Naopak se stal památkou. Celý objekt je dnes vlastně muzeem, kde můžete nejen vidět, ale doslova i cítit atmosféru, která zde během války byla.

A co vy? Už jste toto místo navštívili? A jak jste se zde cítili?

zdroj: webarchive, pamatnikterezin, kudyznudy