Thorova studna připomíná odtokové potrubí Pacifiku. Je to bezedná díra do oceánu, tvrdili domorodci

Přidat na Seznam.cz

Na světě najdeme mnoho míst, která mají být dílem bohů. Jedním z nich je i tzv. Thorova studna, která opravdu vypadá jako díra do oceánu, kterou odtéká voda. Tento přírodní zázrak má být dílem Thora, severského boha hromu.

Bezedná díra jako oceánské potrubí

Thorova studna se nachází v Oregonu a jak uvádí web Rough Guides, jedná se o velmi nebezpečné místo. Příboj se zde řítí do zející propasti a pak vystřeluje velkou silou vzhůru. Zvláště při přílivu nebo během zimních bouří je toto místo sice krásné a opravdu působí jako z mýtů, ovšem turistům se vstup nedoporučuje.

Studna, známá také jako odtokové potrubí Pacifiku, je ve skutečnosti jen díra ve skále, která pouze zdánlivě odvádí vodu z oceánu. Podle některých výzkumníků pravděpodobně začala jako mořská jeskyně vyhloubená vlnami, než se nakonec zhroutila a vytvořila otvory na dně, kterými se rozstřikuje voda do oceánu. Obrovská díra je pravděpodobně jen asi šest metrů hluboká, ale stále dokáže vytvářet úžasné pohledy, uvádí web Atlas Obcura. Thorova studna tedy není bezedná a ani neodvádí vodu z oceánu.

Dílo samotného boha hromu

Podle dávných legend je Thorova studna pojmenována po Thorovi, severském bohu hromu. Místní legenda naznačuje, že Thor zasáhl toto místo na pobřeží Oregonu a vytvořil obří díru, kterou dnes vidíme, píše web That Oregon Life. Thorova studna je fascinující v kteroukoli denní dobu, ale nejlepší čas ji vidět je hodinu před přílivem. Návštěvníci tak mohou sledovat, jak se pomalu plní až do přílivu. Pak se při přílivu studnou proženou vlny a „vybuchnou“ nahoru, čímž připomínají gejzír. Snad i proto je Thorova studna také známá jako Drainpipe of the Pacific.

zdroj: Atlas Obcura, That Oregon Life, Rough Guides