Tower Bridge: Památka si vyžádala přes 400 dělníků a více než 140 tisíc tun betonu

Přidat na Seznam.cz

Pokud se chystáte navštívit Anglii, jednou z nejimpozantnějších a nejčastěji navštěvovaných památek je Tower Bridge. Není to totiž jen tak obyčejný most, který vás dovede přes řeku. Podívejte se, proč je tak výjimečný!

Historie

Dnes je most nejen zajímavým turistickým cílem, ale také důležitou součástí infrastruktury, což byl také důvod k jeho výstavbě. V druhé polovině 19. století se totiž rozmohl průmysl a bylo tedy nutné postavit přes řeku most. Nemohlo se ale jednat o klasický typ mostu, protože ten by bránil proplouvání lodí. Proto byla vyhlášena soutěž, kde zúčastnění měli představit řešení.

Soutěž

Do soutěže bylo posláno přes 50 návrhů. Jeden z nich byl navíc návrhem Josepha Bazalgetta, inženýra, který vytvořil kanalizační systém pro Londýn, čímž pomohl městu v boji s cholerou. Jeho návrh ale neobstál, vítězem se stal sir Horace Jones.

Stavba mostu

Návrh byl připraven a stavba mostu začala roku 1886. Jen o rok později ale Horace Jones zemřel. A na jeho místo přišel sir John Wolfe-Barry. Během 8 let na stavbě pracovalo přes 400 dělníků. Pro stabilitu mostu leží na dně řeky pilíře, které váží přes 140 tisíc tun, most a jeho věže si pak vyžádaly 11 000 tun oceli.

Unikátní most

Most je výjimečný tím, že se v podstatě skládá ze dvou částí, které se zvedají v případě, že řekou proplouvá loď. Ve své době byl most opravdový unikát, a není proto divu, že roku 1894, když byl most otevřen, se ceremonie zúčastnil i princ (budoucí král) Edward VII.

zdroj: magickaevropa, webarchive, towerbridge