Údolí smrti je jedním z nejpodivnějších míst na světě díky fenoménu Sailing Stones. Kameny se zde samy pohybují a zanechávají po sobě stopy

Přidat na Seznam.cz

Národní park Death Valley v USA je podle všech měřítek zvláštní místo. Údolí smrti, známé tím, že je nejteplejším místem na zemi, leží také v nejsušší a nejnižší nadmořské výšce v Severní Americe. Jeho nejpodivnějším rysem ze všech je tajemná Racetrack Playa. Po ploché pouštní krajině se zde pohybují kameny, zdánlivě poháněné jinou silou než svou vlastní!

Záhadné kameny mátly lidstvo po generace

V roce 1915 zde lidé objevili stopu, která naznačovala, že se ze svého místa v suché zemi přesunul konkrétní kámen. Tento kámen byl okamžitě zaznamenán a místní ho začali dále studovat, aby se o této záhadě mohli dozvědět více. Od té doby se ale přesunulo mnoho dalších kamenů a všechny za sebou zanechávají stopy.

Národní park Death Valley, který se nachází na hranici Kalifornie a Nevady, na tyto kameny láká i turisty. Kameny známé i jako „plachtící kameny“ se liší velikostí i hmotností. Ačkoli je nikdo nikdy neviděl osobně se pohybovat, zmiňované stopy zanechané za kameny a pravidelné změny v jejich umístění jasně ukazují, že se pohybují.

Domorodci věří, že kameny pohání led. A mají pravdu

Pohyby kamenů byly podle domorodců způsobeny ledem. Na Racetrack Playa, vyschlém dně jezera v Národním parku Death Valley, byla tato dlouhotrvající záhada nakonec v roce 2014 vyřešena dvěma bratranci. Zjistili, že skály byly v zimě skutečně uváděny do pohybu tajícími panely tenkého plovoucího ledu, poháněného lehkými větry.

zdroj: EarthSky, National Parks, Travel Triangle