Údolí smrti: Nejsušší a nejteplejší místo na světě je zalité vodou a vytvořilo jezero. Lidé se projíždí na kajaku

Přidat na Seznam.cz

Extrémní deště a pozůstatky srpnového hurikánu Hilary v USA vytvořily na nejteplejším a nejsušším místě na světě nové jezero. Současné období dešťů v Kalifornii začalo pomalu, ale díky nedávným bouřím, které zasypaly hory sněhem a rozpoutaly lijáky, záplavy a sesuvy bahna, se vše zotavilo. Deštivá zima nabízí návštěvníkům Národního parku Údolí smrti v USA vzácný zážitek – jízdu na kajaku.

Co víme o jezeře v Národním parku Údolí smrti

Není to poprvé, co se to stalo. Jezera v Údolí smrti objevují a mizí už stovky tisíc let a zanechávají po sobě malebné terasovité břehy parku, které svědčí o mnohem vlhčí minulosti nejsuššího místa Severní Ameriky. Odborníci na počasí neočekávají, že se jezero udrží dlouho.

Při východu a západu slunce je to nepopsatelný zážitek. Je kouzelné vidět vrcholky, které se odráží v samotném jezeře. Jezero se nachází v povodí Badwater, které leží 282 metrů pod hladinou moře. V oblasti není žádný odtok, protože zde obvykle spadnou méně než 2 palce srážek ročně. Je to extrémně vzácná událost. Za normálních okolností je množství přitékající vody mnohem menší než rychlost odpařování.

Není divu, že události využili kajakáři, kteří se plaví na dočasném jezeře.

Jak vzniklo jezero v Národním parku Údolí smrti?

Poprvé se naplnilo po hurikánu Hilary, ale k opětovnému naplnění letos v únoru. Jezero se neformálně nazývá Lake Manly a táhne se šest mil na délku, tři míle na šířku a jeden metr do hloubky. Je vydané varování, že může být dostatečně hluboké, aby se v něm dalo jezdit na kajaku jen několik týdnů. Údolí smrti neposkytuje kajaky, takže si budete muset přinést vlastní vybavení. Ale stojí to za to.

Zdroj: Deseret News, USA Today