Uvažujete o cestování do muslimských zemí během ramadánu, ale nejste si jisti?

Přidat na Seznam.cz

Cestování do muslimských zemí během ramadánu je naprosto v pořádku, dokonce to znamená, že se budete moci připojit k tradicím, které se během postního období dodržují.

Za prvé, co je ramadán?

Během dne se muslimové zdržují jídla, pití, kouření a intimních vztahů a každý den půst přerušují při západu slunce svátkem Iftar, píše magazín TravelDudes. Očekává se, že půst budou dodržovat všichni kromě starších lidí, nemocných, těhotných žen a těch, kteří cestují. Dokonce i děti se obvykle účastní.

Jak je to s cestováním během ramadánu do muslimských zemí? Při cestování během ramadánu do muslimských zemí je třeba vědět několik věcí:

Informovanost

Myslíme, že je nezbytné zajistit, abyste si v případě, že cestujete do islámské země, byli vědomi toho, zda v době vaší cesty probíhá ramadán. Vzhledem k tomu, že ramadán začíná každý rok o 11 dní dříve, může se to zdát matoucí, ale v dnešním světě je snadné si to před příjezdem ověřit vše na internetu.

Půst

Obecně se neočekává, že by se nemuslimové během ramadánu postili. Půst je však náročný. Víme, jak se zhoršuje nálada, když máte hlad. Abychom byli citliví k místní kultuře, je ze strany cestovatelů během ramadánu otevřeně nejíst a nepít, čímž myslíme nechodit po ulici a nekouřit. Každé místo se liší a na turisticky vyhledávaných místech se často podává jídlo a pití i během dne v době ramadánu.

Ve většině islámských zemí zůstávají restaurace provozované muslimy během půstu zavřené. Pokud jsou však kavárny a restaurace otevřené, turisté by se neměli cítit špatně, když je budou navštěvovat. V jiných zemích, například v Saúdské Arábii a Spojených arabských emirátech, se musí každý postit na veřejnosti.

Úcta a skromnost

Vzhledem k tomu, že se jedná o náboženskou událost, je také uctivé nosit skromné oblečení. Obvykle to tak stejně bývá, když jste v islámské zemi. Doporučuje se také chovat se mimořádně uctivě k náboženským symbolům, zejména k mešitám, protože ramadán je časem, kdy se muslimové soustředí na modlitby a čtení Koránu.

Svátek Iftar

To vše zní velmi omezujícím způsobem, ale pobyt v islámské zemi během ramadánu může být také velmi obohacující. Každý večer při západu slunce, kdy je půst přerušen, se lidé scházejí k jídlu, což je velmi společenská událost a často velmi veselá, protože v této fázi dne jsou lidé hladoví. Různé země oznamují svátek Iftar různými způsoby.

Vyhýbat se cestování během ramadánu je zbytečné. Je to však situace, kdy informovanost a citlivost jsou velmi užitečné.

Zdroj: Travel Dudes