V Anglii se z kopců pouští tříkilový sýr, lidé ho potom honí. Zábavná tradice je nebezpečnější, než se zdá

Přidat na Seznam.cz

Jaro je znakem nového života. Příroda se probouzí, rodí se mláďata, louky se zelenají a lidé toto období slaví. Není ale oslava jako oslava. Například v Anglii se setkáte s opravdu zvláštním zvykem, který je starý stovky, či dokonce tisíce let, a který si už vyžádal bezpočet zranění. Taková je akce Coopers Hill Cheese Roll.

Historie Coopers Hill Cheese Roll sáhá mnoho let zpět

Pouštění sýrů z kopce a jejich následné honění je jedním z nejstarších zvyků, které se ve Velké Británii dochovaly. Trvá už stovky let a někteří říkají, že má kořeny v předřímských dobách. Dnes je stejně populární jako kdykoli předtím, jak dokazují rekordní davy, které objevují na kopci Cooper’s Hill v Gloucestershire. Cooper’s Hill bylo něco jako římské koloseum, tehdy se gladiátoři seřadili na vrcholu kopce a čekali na signál od mistra ceremonie. Poté začal závod.

Zábavná tradice je nebezpečnější, než se zdá

Této události účastní nejen místní, ale i turisté. Jistě, na první pohled se zdá, že hodit sýr z kopce a následně za ním běžet je zábavné, ale je to také velmi nebezpečné. Tři kila vážící sýr totiž může z kopce dosáhnout vysoké rychlosti a následné nárazy, případné pády při honičce za sýrem si pak mohou vyžádat nejen odřeniny, ale i zlomeniny. Tato slavností událost dokonce čelila svému „zániku“, kdy ji tento rok někteří odpůrci odsoudili, protože má způsobovat hromadné oběti. Naštěstí se tradice zachránila a i přes možná zranění je stále populární.

zdroj: BBC, Gloucester Cheese Rolling, Bored Panda