V Chorvatsku se jen 7 km od pláží tyčí vrcholy vyšší než Sněžka

Přidat na Seznam.cz

Severní Velebit je nejmladší chorvatský národní park. Tyčí jen kousek nad Jadranem v oblasti Chorvatského přímoří a Severní Dalmácie. Vzdušnou čarou jen 7 km od moře a přesto se jeho vrcholy pohybují nad 1600 m.n.m. Navíc je zde stále spoustu přírody, kterou zatím nikdo neprobádal.

Přírodní park Velebit, v němž se nachází dva přírodní parky Severní Velebit a Paklenica, se táhne v délce přes 100 km. Od města Senj až po město Zadar. Pro Chorvaty je Velebit, nejmladší ze sedmi národních parků Chorvatska, symbolem svobody a bouřlivých dějin. Zároveň je i domovem nejhlubší chorvatské jeskyně. Zalesněné oblasti tu střídají pusté skály. Díky silnému větru bora zde není počasí nejvlídnější.

Některá místa Velebitu byla prohlášena národním parkem už v roce 1928. Jenže toto prohlášení mělo pouze omezenou platnost, která se měla každoročně obnovovat, to se ale nestalo. Mimo jiné se tato ochrana vztahovala pouze na zdejší vzácné lesní porosty. Na kompletní prohlášení severní části národním parkem čekal Velebit ještě dlouhých 22 let.

Turistika v Severním Velebitu

Návštěvníci tohoto národního parku by měli mít na paměti, že se nechystají na lehké procházky. Měli by se tedy na zdejší túry dobře vybavit. Budou se totiž pohybovat ve výškách nad 1500 m. Je důležité mít na paměti i to, že Severní Velebit je domovem medvěda hnědého. A že jich je tu požehnaně. Dokonce přes 500.

Do Parku je nutné mít vstupenku. Ovšem nečekejte nic drahého. Třídenní vstupné vyjde dospělého v přepočtu na 45 Kč a děti na 30 Kč.

78 druhů rostlin, které nikde jinde na zeměkouli nenajdeme

Botanikové tu napočítali 2700 druhů rostlin, z toho 78 endemitů, tedy rostlin, které mimo toto horstvo nenajdeme nikde jinde na zeměkouli. Díky tomu bylo v roce 1978 toto území zařazeno do sítě biosférických rezervací UNESCO.

K systematickému poznání velebitského rostlinstva přispěl před léty mimo jiné i český botanik Dr. Velenovský svým obsáhlým dílem Flora Velebitica. S většinou těchto vzácných rostlin se může návštěvník seznámit v horské botanické zahradě v Modrić dolcu na svahu Velkého Zavižanu (Veliky Zavižan) na území tohoto parku.

Na co vás park může nalákat

Během turistiky můžete mimo jiné obdivovat i nádherné vápencové útvary (Rožanski kukovi) a skalní prsty (Bačić kuk).

Tomu, kdo se chce seznámit s nejkrásnějšími místy velebitského národního parku, je doporučeno se vydat po tzv. Premužićově stezce, která od severu k jihu.

Tato vysokohorská stezka je dlouhá 50 km. Je to turistická cesta, což znamená, že každý návštěvník, který je zvyklý se pohybovat v horském terénu může tuto stezku bez problému zdolat. Trasa je výborně značena a také je pravidelně udržována ve velmi dobrém stavu.

Cesta začíná u chaty na Zavižanu (Dom na Zavižanu) na vrchu Vučjak (1644 m). Chata je v provozu po celý rok, protože zároveň slouží jako meteostanice. Dostaneme se k ní po lokální silnici, vedoucí z městečka Otočac.

Stezka, vybudovaná ve 30. letech minulého století , vás provede dříve téměř nepřístupným terénem. Po celou dobu stezky se budete pohybovat v nadmořské výšce okolo 1 600 metrů.

Nejhlubší jeskyně

Až v roce 1994 zde došlo k objevu Lukovy jeskyně. Jedná se o nejhlubší chorvatskou a zároveň devátou nejhlubší jeskyni na světe. V okolí této jeskyně jsou prý stále mnohá místa, kam stále lidská noha nevkročila.

Architektura Velebitu

Množství kapliček a kostelů se rozprostírá po celé délce národního parku. Většina z nich jsou jednoduché stavby. Místní pastevci některé využívají dodnes.

Zdroj: Chorvatsko.cz, Novalja