V Koněpruských jeskyních v Českém krasu bývala penězokazecká dílna, ve které se vyrobilo až 5 000 falešných mincí
O Moravském krasu nedaleko Brna jste už nejspíš něco slyšeli. Český kras se ale nachází někde jinde. Konkrétně pár kilometrů jízdy od Berouna. Kromě hradů a zámků vám může tato lokalita nabídnout například i výlet do Koněpruských jeskyní, ve kterých v minulosti fungovala dílna penězokazců.
Největší objevený systém jeskyní v Čechách
Koněpruské jeskyně se pyšní jedním významným nej. Je jím skutečnost, že se jedná o největší objevený jeskynní systém na území Čech. Jeskyně vznikly v devonských vápencích, jejichž stáří se odhaduje alespoň na 400 milionů let. Mají několik úrovní a jejich celková délka přesahuje 2 km. Zpřístupněných je pro návštěvníky ale asi jen 620 m. Přitom, jejich znovuobjevení nesahá nijak daleko do historie, protože se na ně přišlo v roce 1950 a v roce 1959 byly poprvé zpřístupněny veřejnosti. Vzhledem k tomu, že se v nich nachází velmi pěkné krápníkové útvary, z nichž jeden připomíná růžičkovou kapustu, celkem brzy se staly oblíbeným cílem výletníků z blízkého i vzdálenějšího okolí.
Byla tu dílna penězokazců
I když se na jeskyně v současné době přišlo až relativně pozdě, jeskynní prostory byly známé už v dávné historii. Například za vlády Jiřího z Poděbrad tu fungovala nelegální dílna penězokazců. Ti tu vyráželi mince z měděného plechu a střížky máčeli do amalgámu stříbra. Žíháním pak následně odstranili rtuť. Díky tomu vypadaly falešné mince téměř k nerozeznání od pravých. Odhaduje se, že v jeskyních jich vzniklo až 5 000, což byla v 15. století velmi vysoká částka. Nikdo ale nebyl při padělání přistižen, takže se neví, kdo za nelegální mincovnou stál. Tuto éru každopádně připomíná rekonstrukce dílny v jednom z jeskynních pater.
Zdroj: redakce, Wikipedie, Koněpruské jeskyně