V kostele sv. Jiří v Lukové na vás čeká pozoruhodná výstava duchů, která ho má zachránit

Přidat na Seznam.cz

V Česku se to nehemží jen hrady a zámky, které stále čekají na záchranu, ale i spoustou zničených kostelů, na jejichž opravu je potřeba vybrat spoustu prostředků. Originální způsob pro nalákání návštěvníků zvolili v kostele sv. Jiří v Lukové, ve kterém na návštěvníky čekají přízračné sochy modlících se duchů.

Kostel sv. Jiří v Lukové byl v kritickém stavu

Luková, která se nachází v okolí Manětína na Plzeňsku, je velmi stará obec, které rozhodně nesměl chybět vlastní svatostánek. Tím je kostel sv. Jiří, který je původně středověkou stavbou, která prošla regotizací. V 18. století kostel zachvátil požár, po kterém byl ve století 19. přestavěn do směsi novorománského a gotického slohu. I přesto, že byl kostel prohlášen za kulturní památku, jeho údržba se zanedbávala, následkem čehož byl v havarijním stavu a nedalo se odhadnout, zda se ho podaří zachránit.

Kostel duchů věřících

Naděje kostelu svitla až v roce 2012, kdy byla dovnitř instalována unikátní výstava, která nenechá nikoho lhostejným. Je složena z většího počtu látek napuštěných sádrou, které představují duchy věřících, jež tiše stojí nebo sedí v opuštěných kostelních lavicích. Aby byly sochy co nejvěrnější, vznikaly na živých lidech. Jejich cílem je nejen připomenutí osudů sudetských Němců, kteří v této lokalitě žili, ale také zvýšení povědomí o kostele, který je potřeba zachránit.

Návštěvu kostela si ideálně naplánujte poté, co se telefonicky spojíte s provozovatelem, protože nebývá veřejnosti běžně přístupný. Otevírá se pouze v některých dnech a časech, které není vždy jednoduché spolehlivě dohledat. Výstava je pak přístupná za dobrovolný příspěvek, který putuje na nutné opravy. Vzhledem k tomu, že se na tuto unikátní výstavu sjíždějí lidé z celého světa, vypadá to, že kostel sv. Jiřího se nakonec podaří zachovat i pro příští generace.

Zdroj: redakce, Luková kostel, Zámek Manětín, YouTube