V Mariánském příkopu, který je nejhlubším místem na Zemi, existuje život

Přidat na Seznam.cz

Od první expedice v roce 1960 se do Mariánského příkopu uskutečnilo téměř 30 potápěčských výprav a vědci a badatelé mohli potvrdit, že i v těchto velkých hloubkách existuje život!

Vydáváme se objevit nejhlubší místo planety

V lednu 1960, devět let před přistáním prvního člověka na Měsíci, dosáhli Švýcar Jacques Piccard a Američan Don Walsh na palubě lodi Trieste dna Challengerova příkopu, nejhlubšího místa na Zemi, v hloubce 10 916 m.

A jaké překvapení! Oba průzkumníci spatřili krevety a dosud neznámou ploštici. Mořský život tedy může existovat v hloubce, kde je tisíckrát vyšší tlak než na úrovni moře.

Příkop byl nalezen už v 19. století

Tento oceánský příkop byl objeven v roce 1875 během první oceánské kampaně na palubě lodi HMS Challenger Královského námořnictva, která měla za úkol zmapovat mořské dno. V té době se měření provádělo pomocí lan!

Mariánský příkop leží v severozápadní části Tichého oceánu, v oblasti, kde pacifická tektonická deska probíhá pod filipínskou deskou.

Tento oceánský příkop je nejhlubším místem na planetě. Mariánský příkop byl několikrát změřen pomocí echolotů, sond, ROV a batymetrických echolotů, přičemž výsledky se pohybují v hloubce od 10 900 do 11 034 metrů. V roce 2014 byla maximální zaznamenaná hloubka 10 984 m ± 25 m. Everest, nejvyšší hora světa vysoká 8 849 m, by se do příkopu bez problémů vešel.

Zdroj: Nausicaa