V roce 1976 se v Brně na Pekařské propadl tramvajový ostrůvek: Tragédii, během které zmizela žena, připomíná pamětní deska

Přidat na Seznam.cz

15. února 1976 se v Brně odehrála tragédie, která nemá v našich končinách obdoby. Na úplném začátku to přitom vypadalo zcela normálně. Lidé čekali na ostrůvku, až k nim přijede tramvaj, která je dopraví někam dál. Nikdo ale nečekal, že se ostrůvek zastávky propadne neznámo kam. A spolu s ním i Marie Bartošová, jejíž zmizení na místě připomíná pamětní deska.

Tragédii předcházela havárie potrubí

Pod ulicí Pekařská v tu dobu vedlo staré litinové potrubí z 19. století, což je učiněný recept na malér. Z něj zhruba týden tryskala voda. A protože je ulice z kopce, postupně podemílala zem. Právě to mělo přispět k tomu, že se osudného 15. února otevřela a zmizela v ní žena. Aby se podobná situace náhodou neopakovala, odborníci kontrolují stav potrubí minimálně jednou za čtyři roky.

Do propadliny původně spadl někdo jiný

I když si s propadlinou v zemi nejčastěji spojujeme zmizení Marie Bartošové, ve skutečnosti do ní původně spadl Miroslav Šudák, který se chystal navštívit manželku v nedaleké nemocnici u sv. Anny. Podle dochovaných záznamů měl v úmyslu jet do nemocnice autobusem, ten měl ale technickou poruchu. Proto musel zvolit jiný způsob přepravy. Pan Šudák měl ale štěstí v neštěstí, protože se zachytil o kabely a Marie se mu jako jediná z přítomných snažila pomoci ven. I když se i ona měla po propadnutí další části povrchu zachytit kabeláže pod povrchem, nakonec se neudržela a sama spadla do hloubky. S velkou pravděpodobností k tomu měla přispět skutečnost, že jí chyběl palec na ruce, což zhoršilo pevnost úchopu.

K nehodě v té době vyjelo 13 hasičů ve dvou hasičských vozech. I přesto, že na místě nehody vykopali poměrně velkou jámu a snažili se Marii, která se zabývala prodejem květin, najít, pátrání nakonec bez úspěchu skončilo po 12 hodinách. Jediný, kdo se z jámy úspěšně dostal, byl pan Miroslav.

Tělo se nepodařilo najít

V roce 1992 se zdálo, že by záhada mohla být vyřešena. V brněnské městské části Komárov se totiž podařilo najít ostatky se zbytkem krimplenových kalhot. Manžel zmizelé měl rozpoznat některé části kalhot, které jeho žena nosila. Kosti však nikdy nebyly podrobeny analýze, takže se nedá s určitostí říct, že by šlo opravdu o Marii Bartošovou. Odborníci se navíc shodují na tom, že není z jejich pohledu technicky možné, aby se tělo dostalo z Pekařské až na Kšírovu. Pravděpodobněji se jeví, že pozůstatky jsou stále pod povrchem Pekařské ulice, pouze ale v jiné kaverně, kterou voda vymlela.

Celý incident se navíc tehdejší vedení města snažilo zamést pod koberec kvůli chystanému sjezdu KSČ. Manželovi Bartošové nebylo dokonce nikdy vyplaceno odškodnění a nikdo nepřispěl ani na pamětní desku, která tuto tragédii připomíná. Na místo byla nainstalována během 90. let.

Zdroj: redakce, Encyklopedie Brna, Česká televize