Velká čínská zeď měla bránit zemi před mongolskými nájezdy. Co dalšího o ní možná nevíte?
Jako svíjející se dračí ocas se Velká čínská zeď táhne po severní hranici Číny. Její historie sahá více než 2000 let zpět. Překvapivě, navzdory svému kulturnímu a historickému významu byla Velká čínská zeď zapsána na seznam světového dědictví UNESCO až v roce 1987.
Kde je Velká čínská zeď?
Velká čínská zeď je snadno dostupná z Pekingu, ačkoli mohutná stavba se táhne od Shanhaiguanu na východě až po město Jiayuguan na severozápadě země. Obecně lze říct, že Velká čínská zeď brání nejsevernější hranici země. Archeologický průzkum z roku 2012 odhadl, že zeď (s přihlédnutím ke všem dynastiím, které na stavbě pracovaly) protíná 15 provincií a sahá od Sin-ťiangu na severozápadě až po hranici s Koreou na východě.
Pokud byste měli změřit všechny úseky, které byly kdy postaveny, některé zprávy naznačují, že Velká čínská zeď by mohla být ohromujících 21 195 km dlouhá. Nejpopulárnější (a pravděpodobně nejkrásnější) úsek byl postaven během dynastie Ming a táhne se 8 851 km mezi Hushanem a průsmykem Jiayuguan.

Kdy a proč byla postavena?
Těžko přesně říct, kdy byla Velká čínská zeď postavena, protože na její stavbě se podílelo tolik dynastií a panovníků. Na stavbě Velké čínské zdi se v průběhu tisíciletí podílelo asi 20 států a dynastií.
Předpokládá se, že první části zdi byly postaveny již v roce 771 př. n. l., ačkoli oficiální práce začaly až roku 220 př. n. l., za vlády císaře Qin Shi Huanga. Většina z toho, co dnes můžeme vidět, bylo postavena během dynastie Ming (mezi lety 1368 a 1644).
Velká čínská zeď, původně postavená jako válečná obrana, má mnoho věží a průsmyků. Když císař Qin Shi Huang poprvé navrhl takzvanou Dlouhou zeď, měla bránit čínské státy před kočovnými kmeny ze severu. Během dynastie Han (mezi lety 202 př. n. l. a 220 n. l.) byla Velká zeď rozšířena, aby chránila obchod s hedvábnou stezkou. Dynastie Ming je známá nejen rozšířením Velké zdi, ale také opravou a posílením stávajících staveb.
Navzdory svému jménu je Velká zeď ve skutečnosti souborem opevnění, z nichž některé jsou paralelní, zatímco jiné jsou kruhové nebo tvoří boční zdi. Existují dokonce části Velké zdi, které jsou přirozenými překážkami, jako jsou řeky nebo vysoké hory. Stovky let před tím, než začala jakákoli oficiální stavba Velké zdi, jednotlivé čínské státy stavěly proti sobě opevnění, většinou z hlíny, dřeva a kamenů. Stavba za dynastie Ming používala spíše cihly než broušený kámen, který se objevuje převážně v základech a branách.
Na pomoc při stavbě zdi bylo naverbováno více než milion vojáků, prostých lidí, vězňů a zvířat. Existují pověsti, že mnoho mrtvých dělníků bylo pohřbeno ve zdi, i když k dnešnímu dni o tom neexistují žádné pádné důkazy. Velká část prací na nejstarších částech Velké zdi byla postavena ručně, i když byly použity i primitivní technologie – kolečka, lana, systémy košíků a kladek a vozy tažené koňmi nebo voly.

Jak naplánovat návštěvu
Velká čínská zeď je perfektní jednodenní výlet pro cestovatele s výchozím bodem v Pekingu.
Vyberte si část stěny, která nejlépe vyhovuje vašim potřebám a zájmům. Aktivní a sebevědomí turisté by se měli vydat do Jinshanling, zatímco rodiny mohou chtít zůstat u přístupnější části Mutianyu (tam je nezapomenutelná pětiminutová jízda na tobogánu z horní části východního konce dolů).
Ověřte si předem konkrétní poplatky, ale počítejte s tím, že za všeobecný vstup na Velkou zeď zaplatíte přibližně 25 až 65 juanů (pod 10 USD).
Nejoblíbenější časy pro návštěvu Velké čínské zdi jsou začátek května nebo října – ale očekávejte davy lidí. Podzim je bezpochyby jedním z nejoblíbenějších a nejkrásnějších období pro návštěvu Velké čínské zdi. Počasí je příjemné a suché a listí hor je kaleidoskopická řada odstínů.
Během zimy je Velká čínská zeď pokryta sněhem – a počet turistů dramaticky poklesne. Zima je v Pekingu hlavní sezónou, takže si užijete seriózní nabídky a slevy na hotelové pokoje a zájezdy. Pokud se vydáte na zimní výlet, připravte se na kluzkou, větrnou procházku a patřičně se oblečte.
Zdroj: Brittanica, Wikipedia