Velká čínská zeď: Proč byla postavena a kde je její konec?

Přidat na Seznam.cz

Velká čínská zeď je jednou z těch staveb, které zde stojí tisíce let. Málokdo ale ví, proč byla vlastně tato zeď postavena, nebo k čemu vlastně sloužila. Dnes navíc najdete tisíce fotek turistů, kteří se po zdi procházejí – víte ale kde zeď končí? Podívejte se.

Historie stavby

Stavba zdi začala v letech 770-476 př. n. l., kdy měla chránit severní hranice Číny. Její historie je tedy více než 2300 let stará. V letech 1368-1644, kdy v Číně vládla dynastie Ming, se zeď dočkala přestavby. Dnes má tato impozantní stavba délku 21 196 kilometrů, píše web China Highlights.

Opevnění chránilo zemi po stovky dalších let

Za dobu své existence Velká čínská zeď ochránila Čínu před mnoha nepřátelskými vojsky. To zahrnuje i národy Xiongnuů za dynastie Qin, Chitánců za dynastie Song a Mongolů za dynastie Ming, píše Britannica. Samotná zeď se pak skládala ze tří částí.

Největší část tvořily hradby, které sloužily jako opevnění chránící zem. Další částí byly signální věže, kde stávaly hlídky, a kde byly také vztyčené prapory nebo signální pochodně a lucerny. Poslední částí bylo několik průchodů, které sloužily pro obchodníky a civilisty.

Zeď není nekonečná, ani viditelná z vesmíru

Mnozí si myslí, že Velká čínská zeď je viditelná i z vesmíru. To je mýtus, a to i přesto, že zeď je obrovská. I přes své rozměry totiž splývá s okolím, zeď totiž vypadá podobně jako kámen a půda, píše National Geographic. A zeď není ani nekonečná, její začátek je na východě v Šan-chaj-kuanu, konec pak u pouště Gobi.

zdroj: China Highlights, National Geographic, Britannica