Velká modrá díra se nachází pouhých 100 kilometrů od pobřeží Belize, je to podvodní propad, který je podle vědců největší svého druhu

Přidat na Seznam.cz

Má kruhový tvar a vyznačuje se bohatou modrou barvou, má přes 300 metrů napříč a 125 metrů hluboko. Leží uprostřed atolu zvaného Lighthouse Reef, kde korálový ostrov obklopuje mělké, světle tyrkysově zbarvené vody laguny. Hladiny vody jsou tam tak mělké, že je dokonce známo, že části prstence obklopující tmavě modrou propadlinu při odlivu stoupají na povrch.

Propad původně vznikl jako vápencová jeskyně během poslední doby ledové, v době, kdy byla hladina moří mnohem nižší. Když se oceán začal zvedat, jeskynní systém se zaplavil a nakonec se zhroutil, čímž se v oceánu vytvořila „vertikální jeskyně“. Místo je proto oblíbené mezi potápěči, kteří se do oblasti hrnou, aby viděli geologické útvary, které nyní leží v hlubinách oceánu. Je možné se potápět po celý rok, nicméně duben až červen je považován za hlavní čas pro lepší viditelnost a pozorování velrybích žraloků v oblasti, uvádí adventureclues.

Jedním z takových potápěčů byl podmořský průzkumník Jacques Cousteau, který lokalitu v roce 1971 proslavil tím, že ji prohlásil za jednu z deseti nejlepších potápěčských míst na světě. V té době Cousteau, plavící se na své lodi Calypso, zkoumal hloubku ponoru a potvrdil, že skutečně pochází z vápencové jeskyně. Obrovské stalaktity a stalagmity byly také nalezeny pod povrchem, některé dokonce dosahovaly 9-12 metrů na délku, uvádí atlasobscura.

Říká se, že Ned Middleton, britský potápěč a autor, dal funkci jméno, které odkazuje na australský Velký bariérový útes.

Tyto geologické útvary si mohou potápěči prohlédnout i dnes. Říká se, že čím hlouběji, tím je voda průzračná a útvary složitější. Velká modrá díra je součástí většího rezervního systému Belize Barrier Reef, světového dědictví Organizace spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO), uvádí travelandleisure.

zdroj: adventureclues, atlasobscura, travelandleisure