Vesnice Haid Al-Jazil: V opuštěném údolí u vrcholu skály žije jen pár lidí. Ti se už po generace vyhýbají civilizaci

Přidat na Seznam.cz

Opuštěné jemenské údolí skrývá zapadlou, téměř opuštěnou vesnici Haid Al-Jazil. Ta stojí u vrcholu skály už téměř 500 let! Jak se žije tamním obyvatelům a proč se vlastně rozhodli žít mimo civilizaci?

Vesnice v troskách

Vesnice Haid Al-Jazil je stará téměř 500 let, a za tu dobu se na ní podepsaly silné deště, eroze a nedostatek pravidelné údržby. Mnoho domů je pokrytých hlínou, stále mají dřevěné dveře a postaveny jsou z hliněných cihel. Celkem je zde pouze 45 domů, pouze ve třech ale žijí lidé. Není se ale čemu divit, téměř 70 % domů je v troskách.

Lokalita

V Jemenu nejsou žádné stálé řeky ani jezera. Pro obyvatele byla tak důležité sezónní říční údolí zvaná vádí, zbytek oblastí často tvoří jen rozsáhlé pouště. Život ve vesnici tedy není zrovna jednoduchý, o to náročnější ale je kvůli svému umístění. Obyvatelé se totiž před 500 lety rozhodli postavit vesnici na balvanu, který visí zhruba 150 metrů nad údolím.

V osledních letech se ale život obyvatel výrazně zlepšil, ačkoliv na naše poměry je stále nepředstavitelný. Dnes už je do domů voda přiváděna potrubím a vesničané mají přístup k elektřině denně mezi 18. hodinou a 5. hodinou ranní.

Obyvatelé

Ačkoliv zde stojí 45 domů, ve vesnici podle některých zdrojů žije pouze 17 lidí. Většinou se živí obděláváním farem, úmyslně se ale vyhýbají civilizaci. Ve vesnici totiž nenajdete žádnou školu ani zdravotnické zařízení, to nejbližší je vzdálené hodinu cesty. Není tu ani žádný obchod se smíšeným zbožím.

zdroj: thenationalnews, adventuresoflilnicki, boredpanda