Villa Savoye v Poissy
V průběhu dvacátých let minulého století se architekt Le Corbusier (dříve Charles-Edouard Jeanneret) prostřednictvím svých spisů a návrhů zabýval povahou moderního života a rolí architektury v novém věku strojů. Jeho slavný výrok, že „Dům je stroj na bydlení“, je dokonale realizován v rámci forem, dispozice, materiálů a umístění vily Savoye.
Villa Savoye, která se nachází kousek za Paříží, nabízela svým bohatým patronům únik z přeplněného města. Jeho umístění na velkém neomezeném místě umožnilo Le Corbusierovi úplnou tvůrčí svobodu. Jemná plovoucí krabice, kterou navrhl, je funkční dům i socha, elegantně spojující formu a funkci, uvádí architecturaldigest.
Během dvacátých let minulého století navrhl Le Corbusier řadu domů, které mu umožnily dále rozvíjet jeho nápady. V roce 1926 vymyslel svých Five Points of Architecture, které považoval za univerzální systém, který lze aplikovat na jakékoli architektonické místo. Systém požadoval zvednout budovu ze země a umožnit cirkulaci vzduchu pod ní – střešní terasy, které přinášejí přírodu do městského prostředí. Volný plán, který umožňoval libovolnou distribuci vnitřního prostoru; volná fasáda, jejíž hladká rovina by mohla být použita pro formální experimentování, a které propouštěly světlo, ale také zpevňovaly stěnu.
Villa Savoye tyto principy začlenila a také realizovala mnoho konceptů vyjádřených ve Vers une Architecture. Stěny přízemí jsou ze železobetonu zapuštěné a natřené zelenou barvou, takže dům vypadá jako krabice plovoucí na jemných pilotisech. Návštěvníci přijíždějí autem, ve skutečném strojovém stylu. Výrazná bílá vnější stěna s pruhy pásových oken má pozoruhodně hladkou, rovinnou kvalitu. To je v kontrastu s plynulostí interiéru, který je organizován vícepatrovou rampou, která diváka vede po mírně zakřivené cestě budovou, která je téměř čtvercová. Kontrast mezi ostrými úhly půdorysu a dynamikou vnitřních prostor nabíjí dům jemnou energií, uvádí khanacademy.
zdroj: architecturaldigest, Villa Savoye, khanacademy