Vodní zámek Blatná: Láká na krásné prostředí, komentované prohlídky a na daňky v parku

Přidat na Seznam.cz

V Jihočeském kraji není jen známý zámek Hluboká. Svou krásou se mu hravě vyrovná třeba vodní zámek Blatná, který se nachází poblíž Strakonic. Kromě toho, že se jedná o jedno z nejzachovalejších panských sídel na našem území, návštěvníky zámek láká například i na daňky, kteří se prohánějí v hezky upraveném parku.

Podle legendy ho založili templáři

První dochovaný záznam o existenci Blatné pochází z roku 1235. Stejně, jako o mnoha jiných místech se i o tomto zámku traduje, že jej založili templáři, kteří v něm měli ukrýt značné bohatství. Toto místo by mělo být označeno speciálními znaky, takže není vyloučeno, že pokud jim porozumíte, usměje se na vás štěstí a stane se z vás boháč. Klíč k pokladu se pak má údajně ukrývat na jednom z obrazů s návodným výjevem. Perličkou je, že šifru templářů měl pochopit až písař. Ten měl ale při svém bádání zjistit, že dutina za obrazem, ve které by měl poklad nejspíš být, zeje prázdnotou. Od té doby neměl poklad ani písaře už nikdo nikdy spatřit. Po této události už se neměl poklad snažit nikdo další hledat.

Zámek potěší milovníky historie, zvířat i architektury

Pahorek, na kterém zámek Blatná stojí, měl být obydlen již v prehistorických dobách. V 2. polovině 10. století tu navíc bylo doloženo slovanské osídlení. Později tudy procházela významná obchodní stezka, která spojovala Sušici a Horažďovice, takže bylo výhodné tu postavit jak sídlo, tak další služby pro pocestné. Za hrad, který dnešnímu zámku předcházel, se Blatná začala považovat až kolem roku 1299. Do té doby totiž tvořily podstatnou část architektury dřevěné prvky, které později nahradil ve větší míře kámen. Románské sídlo se následně dočkalo náročné přestavby, která jej proměnila v gotickou pevnost. Mezi významné držitele tohoto místa pak patřil především Jaroslav Lev, který byl vysokým státním funkcionářem a příbuzným Jiřího z Poděbrad. A byl to právě on, kdo se zasadil o další bohaté architektonické úpravy. Nechal vybudovat hranolovou věž a honosnější vstupní portál. Nešetřil ani na nákladech za fresky. Jaroslavův syn pak v jeho tradici pokračoval, protože byl purkrabím na dvoře Vladislava Jagellonského a i on měl zájem o to, aby jeho sídlo odráželo jeho společenské postavení. Po roce 1989 se zámek dostal do rukou rodiny Hildprandtových, kteří zámek nákladně opravili a dnes je zpřístupněn pro veřejnost.

V případě, že se sem přijedete podívat, určitě se přihlaste na komentovanou prohlídku některého z návštěvnických okruhů. Podívat se můžete třeba do Rožmitálského paláce, zámecké zbrojnice, kaple nebo do obrazárny. Také se ale můžete seznámit s nejvýznamnějšími rody, které na Blatné kdy byly, s osudy rodiny Hildprandtů nebo se můžete přihlásit na speciální prohlídku pro rodiny s dětmi, která je vhodná pro nejmenší od 3 let. Také určitě neuděláte chybu, když se půjdete podívat do zámeckého parku, který láká návštěvníky na tradiční chov daňků.

Zdroj: redakce, Zámek Blatná