Vodopády Kuang Si s tyrkysovou vodou jsou skutečný rájem na Zemi

Přidat na Seznam.cz

Vodopády Kuang Si (psáno také Kuang Xi nebo Tat Kuang Si) v severním Laosu jsou přírodním úkazem, který ohromí každého. Tato velká kaskáda bledě tyrkysově modré vody, která padá z husté džungle do dokonale vytvarovaných vápencových stupňovitých jezírek, by mohla být vrcholem každé cesty do Laosu.

Kde se vodopády nacházejí?

Vodopády Kuang Si, které se nacházejí asi 29 kilometrů od jižního Luang Prabangu, přitahují pozornost pozorovatelů, kteří hledají klidnou krásu tohoto třístupňového kaskádovitého vodopádu zasazeného do bujné tropické džungle, uvádí web TheCommonWanderer. Z padesátimetrové výšky padá voda do řady mělkých tůní a pak se vlévá po proudu do řeky v džungli. Za léta proudění přes skály vyryl vodopád Kuang Si do kamenů hluboké linie, které vytvářejí krásný travertinový vzor. Harmonie mezi modří křišťálové vody a zelení zelenající se džungle tak vytváří malebnou krajinu plovoucích bazénů na obloze.

Co na místě můžete podniknout?

Koupání v tyrkysových jezírkách

Nejlepší na vodopádech Kuang Si je, že kromě toho, že jsou ohromně krásné, se můžete také vykoupat ve stejných stupňovitých bazénech s tyrkysově modrou vodou. Ale buďte ohleduplní cestovatelé a berte na vědomí cedule se zákazem koupání v určitých oblastech, protože některá jezírka jsou místními obyvateli považovány za posvátné.

Totéž platí i pro takzvaný „tajný bazén u vodopádu Kuang Si“, který si na internetu získal kultovní popularitu. Je označen četnými cedulemi zákaz vstupu, a to jednak kvůli vaší bezpečnosti, jednak proto, že pokud vás místní výslovně požádá, abyste někam nechodili, měli byste ho nejspíš poslechnout.

V bazénech poblíž piknikové zóny jsou převlékárny (po plavání se nezapomeňte opět převléknout do vhodného oblečení, laoská kultura je poměrně konzervativní!) a jsou zde také provazové houpačky a strom, ze kterého můžete do bazénů skákat.

Výšlap na vrchol vodopádu

Návštěvníci vodopádu se většinou shromažďují kolem spodních bazénků a piknikového místa, odváží se možná až k malému dřevěnému mostu, který nabízí nádherný a ničím nerušený výhled na hlavní vodopád. Ale tím, že se vydají jen tak daleko, rozhodně přijdou o pravděpodobně nejpůsobivější výhled ze všech: ten ze samotného vrcholu.

Hledejte vlevo od dřevěné lávky a nakonec objevíte téměř skryté schody, které vedou na vrchol. Výšlap nahoru zabere asi 15 minut a není příliš náročný, co se týče strmosti, nicméně terén vám může připadat trochu složitý. Schody jsou bez zábradlí a v některých částech po nich teče voda.

Náročný výstup nahoru však rozhodně stojí za výhled. Za jasného dne se vám naskytne pohled přímo na úchvatnou laoskou krajinu.

Piknik u vodopádů

Nedaleko se nachází restaurace, ale nejlepší je zabalit si vlastní oběda užít si vlastní piknik s výhledem. Na nižších úrovních je spousta piknikových stolů, které jsou ideální pro odpolední zastávku na svačinu a odpočinek před pokračováním v průzkumu.

Vydejte se na trh

Při vstupu od vodopádu Kuang Si budete procházet místním tržištěm, které vyrostlo vedle parkoviště. Lahodná vůně grilování vás bude lákat na nejrůznější dobroty, zatímco studené pivo Lao nebo Namkhong najdete vždy. Najdete zde také spoustu obchůdků s místními suvenýry a řemeslnými výrobky a několik malých barů.

Kdy tuto lokaci navštívit?

Nejlepší doba pro návštěvu vodopádů Kuang Si je od prosince do dubna/května, kdy skončí monzunové období a kaskádové tůně se opět usadí. V těchto měsících voda teče po vápencových skalách pomaleji, sbírá při tom stopy vápence a dodává jí krásnou tyrkysovou barvu. V tomto období samozřejmě také vrcholí turistická sezóna, takže se sem snažte dostat ve všední den brzy, abyste se vyhnuli davům.

Zdroj: thecommonwanderer.com, Youtube