Vojslavický most na D1: Pod dálnicí je ještě druhé přemostění přehrady

Přidat na Seznam.cz

Jeli jste někdy přes přehradu Želivka v Kraji Vysočina? Pokud jste jeli po dálnici D1, pravděpodobně jste jeli přes Vojslavický most, který vypadá na první pohled zcela normálně. Málokdo ale ví, že právě v tomto místě jsou mosty přes přehradu ve skutečnosti hned dva! Ten pod ním jen není z vozovky vůbec vidět.

Stavba mostu začala ve 40. letech

Vojslavický most je jedním z mnoha unikátů, o kterém spousta lidí nemá vůbec žádné tušení. Jeho stavba přitom započala již ve 40. letech minulého století a měl být součástí dálnice. Během 2. světové války byla jeho stavba přerušena a znovu se na ni navázalo až po jejím skončení. Práce na mostě se pak zastavily v roce 1949, kdy chybělo zabetonovat pouhých několik metrů.

V 60. letech začala houstnout doprava

V 60. letech, kdy se staly automobily pro domácnosti a podniky trochu dostupnější, začala houstnout doprava, což vyžadovalo řešení. Tím spíš, že předválečné normy už novému stavu vůbec nedostačovaly. Proto zhruba o 12 m výš od původního mostu vzniklo druhé patro. Toto řešení bylo vybráno proto, že kromě dálničního mostu bylo stále potřeba využívat i původní most, který stál pod ním. Stačilo vybudovat několik vyšších pilířů, na které byl vrchní most posazen, a bylo to. Historický most pod tím dálničním je navíc prakticky jediným místem, odkud si mohou lidé legálně prohlédnout přehradu, která je zdrojem pitné vody.

Zdroj: redakce, Wikipedie, Památkový katalog, YouTube