Za jaké přestupky vám v letadle hrozí potrestáni?

Přidat na Seznam.cz

Cestování letadlem je často velmi emotivní a mnoho lidí má z létání strach, pro jiné je to začátek vzrušující cesty a příležitost ocitnout se během několika hodin na úplně jiném místě. Čím méně často někdo využívá leteckou dopravu, tím je to pro něj stresující. Emoce někdy způsobují, že ztrácíme kontrolu nad svým chováním.

Vyplatí se však krotit, protože nevhodné chování nebo zdánlivě vtipný vtip může mít za následek, že vám třeba nebude umožněn vstup na palubu. Důsledkem je nejen ztráta času, ale především obrovské finanční sankce nebo zákaz používání dané letecké společnosti. Zde je několik tipů, co v žádném případě nedělat na letišti nebo v letadle.

Nebezpečné vtipy

Silné emoce spojené s letem, snaha uvolnit napětí a někdy i společnost zábavných přátel způsobují, že někteří lidé jsou náchylní k vtipkování. Hlasité rozhovory typu „letadlo spadne a všichni zemřou.“ Tohle není na letišti, natož na palubě, vůbec vítáno. To, co nám připadá vtipné, může ostatní vyděsit k smrti a vyvolat paniku. Personál letiště má právo vás požádat, abyste letiště opustili. Totéž platí pro vtipy o zavazadlech. Vtipy o výbušninách v obrovském kufru kolegy mohou vést k důkladné kontrole a dokonce k pokutě. Během letu může dokonce vést k nouzovému přistání a následným právním sankcím.

Žert muže, který všem cestujícím na palubě oznámil, že trpí ebolou, skončil také nouzovým přistáním a obrovskou finanční pokutou.

Agresivní chování

Jakékoli agresivní chování vůči spolucestujícím nebo posádce může vést k okamžitému nouzovému přistání a doprovodu policie. To zahrnuje nejen použití násilí, ale také verbální agresi: urážení druhých nebo podněcování k útoku. Zakázáno je také sledování pornografie a trvalé obtěžování ostatních cestujících.

Nevhodné oblečení a nedostatečná hygiena

Letušky mají právo odmítnout nástup na palubu nevhodně oblečeným cestujícím. To zahrnuje mimo jiné přílišné svlékání (extrémní výstřihy, odhalené břicho, příliš krátká sukně nebo šortky). To platí pro muže i ženy. Nepřípustné je také oblečení s vulgárními nápisy nebo kresbami. Na palubu se také nesmí dostat lidé ve špinavém a zapáchajícím oblečení. Kvůli velmi nepříjemnému zápachu osoby se může stát, že se letadlo dokonce vrátí zpět na letiště, aby cestujícího vyhodilo. Jedinou výjimkou z tohoto pravidla je případ, kdy je zápach způsoben nemocí nebo postižením. Rovněž nesmíte mít u sebe zavazadla, která zapáchají.

Alkohol a cigarety

Konzumace alkoholu na palubě letadla obvykle není zakázána (pokud to není oznámeno), personál často podává víno nebo vodku. Pití alkoholu je však zakázáno, pokud alkohol vede k agresivnímu chování, může být letadlo nuceno nouzově přistát. V letadle je přísně zakázáno kouřit (toalety jsou vybaveny detektory kouře).

Nedodržení pokynů posádky

Úkolem posádky je zajistit naši bezpečnost, takže ignorování požadavků a pokynů letušek pro nás může skončit velmi špatně. Jeden z cestujících musel opustit letadlo poté, co odmítl vypnout svůj notebook při startu. Častou příčinou sporů s posádkou je nepoužívání bezpečnostních pásů, používání toalety během turbulence a blokování nouzového východu zavazadly.

Obezita

Obezita cestujícího může vést k tomu, že ho posádka odmítne vzít na palubu. Tento problém je stále častější, zejména ve Spojených státech. Kromě toho, že se takový cestující obtížně vejde na jedno sedadlo, nemusí být schopen se připoutat bezpečnostním pásem. To je na palubě letadla nepřípustné.

Zdroj: Interia