Záhada Kleopatřiny hrobky: Místo odpočinku, kde odpočívá slavná královna, možná bylo nalezeno

Přidat na Seznam.cz

Kleopatra, milenka Julia Caesara a Marca Antonia, která se ocitla na prohraném konci války, „zmizela“ roce 30 př.nl poté, co byla zajata římským císařem Octavianem. Byla pohřbena s Antoniem v mauzoleu (velké hrobce), tvrdili starověcí spisovatelé. Podle nejnovějších zpráv je možné, že se její hrob po dvou tisíciletích našel.

Kdo byla slavná královna, a proč je objev její hrobky významný

Hrobka Kleopatry, poslední egyptské královny, ztracená na více než 2000 let, byla dlouho zdrojem neshod archeologů i veřejnosti. A přestože zprávy v médiích naznačovaly, že objev jejího hrobu je blízko, šance na nalezení Kleopatřiny hrobky jsou podle odborníků velmi nízké. Kleopatra byla poslední z Ptolemaiovců, linie vládců pocházejících od Ptolemaia Sotera, jednoho z generálů Alexandra Velikého. Mocnému Egyptu tato rodina vládla 300 let, nikdo se ale neproslavil tolik, jako poslední královna tohoto rodu – Kleopatra VII., píše web Live Science. A proč jsou důkazy o její existenci tak důležité? Zatímco se našli hroby i mumie mnohem starších vládců, hrob nebo tělo Kleopatry stále připomíná spíše mýtus. O samotné královně toho víme velmi málo a to i přesto, že byla nejmocnější ženou své doby. Nález posledního místa odpočinku by tedy mohl mnoho vysvětlit, a pokud by se našlo i tělo, bylo by možné objasnit Kleopatřinu záhadnou smrt, a možná i přepsat historii.

Opravdu jsme blízko k nalezení Kleopatřina hrobu?

Nedávné zprávy médií tvrdily, že archeologové jsou na pokraji objevení této hrobky na místě zvaném „Taposiris Magna“, které se nachází asi 50 kilometrů západně od Alexandrie. Posledních 15 let tým vedený Kathleen Martinezovou vykopával místo a našel pozůstatky, které pocházejí z doby Kleopatry, včetně hromady mincí ražených za její vlády. Martinez má podezření, že by Kleopatra mohla být pohřbena v Taposiris Magna, protože se Kleopatra ztotožnila s bohyní Isis, která byla sestrou i manželkou boha mrtvých Osirise, a chrámy obou zmiňovaných bohů na tomto místě stály. Ale po více než 10 letech práce v Taposiris Magna archeologové nenašli Kleopatřinu hrobku a většina učenců je skeptická, že tam je, píše web Science Alert.

Pokud by se našla Kleopatřina hrobka, byl by objev unikátní, protože hrobka žádného jiného ptolemaiovského panovníka nebyla nalezena. Badatelé navíc doufají, že její hrobka zůstane nedotčená, plná pokladů a cenností, které zůstaly po tisíciletí nedotčeny, píše web The Travel. Egyptolog a bývalý egyptský ministr pro záležitosti starožitností Zahi Hawass prohlásil, že nalezení hrobky Kleopatry by bylo „nejdůležitějším objevem 21. století“

Hrob se možná našel, v nejbližší době do něj ale nevstoupíme

Archeologové objevili „geometrický zázrak“ při hledání Kleopatřiny hrobky. Jedná se o tunel, který je dlouhý asi 1 305 metrů a vysoký asi 2 metry. Nachází se pod chrámem ve starověkém městě Taposiris Magna. Předběžné studie naznačují, že architektonický návrh objeveného tunelu je velmi podobný řeckému tunelu Jubilinos, ale delší. Některé části jsou ale ponořeny pod Středozemním mořem a v průběhu let zažily několik zemětřesení. Martinezová vyjádřila své přesvědčení, že tunel by ji mohl zavést k hrobce Kleopatry, ovšem (zejména) kvůli vodě se na jeho konec jen tak nepodíváme, píše web NDTV.

zdroj: Science Alert, Live Science, The Travel, NDTV