Záhadné geoglyfy v Peru. Vědci objevili 168 dalších. Stojí za nimi mimozemšťané?

Přidat na Seznam.cz

Poušť Nazca v Peru je stále plná záhad a některé z nich se stále řeší pomocí nejnovějších archeologických technik. A nejde jen o odpověď na často kladenou otázku: byla tato náhorní plošina s gigantickými geoglyfy místem přistání mimozemských plavidel? Archeologům se daří rozšiřovat katalog gigantických kreseb, které jsou z úrovně terénu prakticky neviditelné. Ještě před čtvrt stoletím byla existence 30 geoglyfů známa.

Stalo se tak v roce 1994, kdy byla tato archeologická lokalita (384 km od Limy, hlavního města Peru) zapsána na Seznam světového dědictví UNESCO. Předpokládá se, že existuje nejméně více než tisíc rozsáhlých vzorů zobrazujících geometrické, zoomorfní a humanoidní postavy. Některé z nich jsou dlouhé téměř 400 metrů. Vznikly odstraněním vrchní vrstvy kamenů usazených v poušti, čímž se odhalil lehčí materiál pod nimi. Vznik těchto „konkávních reliéfů“ se datuje do tří století před naším letopočtem, ale předpokládá se, že některé byly vytvořeny již 1500 let před Kristem.

Nyní je jisté, že existuje 358 piktogramů, z nichž japonští archeologové (z univerzity v Jamagatě) společně s peruánskými archeology nedávno pomocí letecké analýzy lokalizovali 168 nových. Jeden z nich je vidět na fotografii výše. Je to malý, přibližně 10 metrů dlouhý piktogram, který velmi připomíná postavičky z moderních kreslených filmů. Kolik z nich a kolik dalších se teprve objeví? Někteří archeologové tvrdí, že jich bylo více než tisíc a více. Johny Isl, peruánský archeolog, který má na starosti průzkum v Nazce, se však domnívá, že nyní bylo odkryto 5 % toho, co před staletími vytesali tehdejší obyvatelé náhorní plošiny Nazca, píše Sciencealert.

Existuje několik teorií založených na oficiálních vědeckých poznatcích. Nejčastější názor je, že piktogramy (objevené teprve v roce 1926 z letadla) byly vytvořeny s ohledem na bohy a byly určitou formou modlitby, uctívání atd. Tuto teorii nepopírají ani zastánci návštěv vesmírných návštěvníků a dodávají, že tito bohové byli mimozemšťané. Podle náboženské teorie byly všechny tyto kresby vytvořeny z vědeckých důvodů, aby odrážely oblohu s jejími hvězdami. Předpokládá se, že některé z čar tvořících kresby vedly k místům, kde kněží z Nazky prosili božstva o déšť. Je známo, že v poušti prší jen zřídka. S touto hypotézou souvisí další, podle níž jsou vytesané linie… zavlažovacími kanály. To není moc přesvědčivé, kdo by tam kopal kanály ve tvaru ptáků nebo pavouků?

Obří geoglyfy nejsou ve světě vůbec tak vzácné, jak byste si mohli myslet. Máme je i v Evropě – např. takzvaného Bílého koně z Uffingtonu dlouhého 110 metrů. V USA se nachází Hadí mohyla (400 m dlouhá). Podobné velikosti jako v Peru jsou také v Kazachstánu. Ani v Indii jich není málo. Tam byl v poušti Thar na hranicích mezi Indií a Pákistánem objeven geoglyf, který je dnes považován za největší na světě. Vyryté čáry netvoří figuru, ale spirálu Tyto pruhy tvoří obrovskou spirálu a smyčku o délce 12 a 11 km. Aby je viděli mimozemšťané z výšky?

Zdroj: sciencealert.com