Zámek Eltz v sousedním Německu je starý 900 let. Jeho návštěvníky byly i významné historické osobnosti
Zámek Eltz zůstal bez úhony válek. Od doby, kdy byl postaven až do současnosti, jej vlastní a stará se o něj stále stejná rodina. Jeho architektura nemá srovnání a mnoho z původního vybavení z posledních mnoha století stále zůstává na svém místě. Tento zámek zkrátka nemá obdoby.
Architektura, která ohromila celý svět
Zámek stojí uprostřed lesa Eltz, přírodní rezervace plné krásy, která nabízí četné turistické stezky a venkovní plochy pro sport a rekreaci pro všechny věkové skupiny. Architektura hradu Eltz je hlavní atrakcí: jeho osm věží, tyčící se až 35 metrů, jeho střechy, dřevěné rámové konstrukce a věžičky z něj činí ztělesnění dokonalého středověkého hradu. Není proto divu, že ho web De Milked zařadil na čestné 5. místo třiceti nejpozoruhodnějších architektonických památek, které ohromily svět.
Přestože se rodina Eltzů poprvé nastěhovala do hradu ve 12. století, pokračovala v rekonstrukcích a přístavbách po celá staletí. Jako takový byl dokončen až v letech 1490 až 1540. Zámek s 80 místnostmi je dodnes obsazen a vypadá téměř jako před stovkami let, uvádí web Atlas Obscura. Jsou zde rustikální brnění, meče a halapartny, stejně jako nádherné dvorské zlaté a stříbrné artefakty.
Významní hosté a rodina Eltzů
Páni a hrabata z Eltzu měli vždy povinnost pečovat o důležité kulturní dědictví hradu Eltz, aby bylo zachováno jak pro rodinu, tak pro veřejnost. Zámek Eltz byl zpřístupněn veřejnosti kolem roku 1820. Od té doby tuto slavnou památku a ikonu romantismu navštívilo mnoho návštěvníků, včetně mnoha známých osobností.
Jednou z nich byl například Victor Hugo, velký romantický básník, který přišel, viděl a byl „uchvácen“ a napsal o své návštěvě nadšenou zprávu. Dále pak William Turner, britský geniální malíř a objevitel rýnského romantismu, který několikrát navštívil a namaloval mnoho pohledů na hrad Eltz, uvádí web Burg Eltz.
Rod a zámek jsou pojmenovány podle potoka Eltzbach. Slovo pravděpodobně pochází ze staroněmeckého „Els“ nebo „Else“, oba názvy pro černou olši, strom běžně se vyskytující podél řek. Římané pojmenovali potok „Alisontia“, což je odkaz na pravděpodobně staré keltské slovo pro stejný strom.
zdroj: Burg Eltz, Atlas Obscura, De Milked