Zámek Javorná: Z popela povstává barokní Fénix

Přidat na Seznam.cz

Mezi malebnými kopci Karlovarského kraje se skrývá tajemný klenot – zámek Javorná. Kdysi honosné sídlo šlechtických rodů, dnes chátrající zřícenina, která pomalu mizí v náručí divoké vegetace. Příběh zámku Javorná je příběhem vzestupu a pádu, naděje a zmaru, ale také příběhem o neúnavné snaze o záchranu ztracené krásy.

Původní tvrz v Javorné se tyčila nad krajinou už od 14. století. Zažila krušné časy nájezdů i období míru a prosperity. V roce 1729 se majitelé panství, Questenberkové, odhodlali k rozsáhlé přestavbě. Na místě staré tvrze vyrostl barokní zámek s honosnou fasádou a elegantní zahradou. Stal se svědkem svateb, oslav i tichých komorních večerů.

Po roce 1948 se zámek ocitl v sevření totality. Zanedbával se a chátral. Po revoluci v roce 1989 se zdálo, že naděje na záchranu bliká naposledy. Zámek se stal majetkem staroboleslavské kapituly, která se s odhodláním pustila do náročné renovace.

Dnes je zámek Javorná stále z velké části ruinou. Jeho fasáda nese stopy staletí a okenní otvory zírají do prázdna. Ale i v tomto stavu je v něm cítit duch minulosti a krása, která čeká na probuzení.

Záchrana zámku Javorná je běh na dlouhou trať. Kapitula s podporou Karlovarského kraje a dobrovolníků krok za krokem opravuje střechy, zajišťuje statiku a pomalu vrací zámku jeho tvář.

Příběh zámku Javorná není u konce. Je to příběh o vytrvalosti, naději a víře, že i z popela může povstat Fénix. A tak se zanedbaná zřícenina pomalu mění v symbol znovuzrození a připomíná nám, že i zdánlivě ztracené památky si zaslouží naši péči a úctu.

Zámek Javorná je přístupný veřejnosti a láká turisty i milovníky historie. Prohlídky zříceniny jsou možné v doprovodu průvodce. Pokud vás příběh zámku zaujal a chcete se podílet na jeho záchraně, můžete se stát dobrovolníkem nebo přispět na konto jeho obnovy.

Zámek Javorná čeká na vás. Přijďte se podívat na kus historie, který se pomalu probouzí k životu.

Zdroj: mesto-bochov, hrady-zriceniny