Zámek Neuschwanstein v sousedním Německu. Bavorský král Ludwig II. nechal postavit hrad na útesu v roce 1868, dokončený ho ale nikdy neviděl

Přidat na Seznam.cz

Jen málo míst na Zemi vypadá více jako ilustrace pohádkových knih než zámek Neuschwanstein. Neuschwanstein se svými věžemi, freskami a trůnním sálem vypadá, jako by byl vytržen přímo z vaší oblíbené pohádky. Ale příběh za tímto přepychovým palácem uhnízděným v bavorských Alpách není tak pohádkový, jak by se zdálo.

Král, který nebyl králem

Zámek Neuschwanstein, což v doslovném překladu znamená „Nový labutí kámen“, se nachází v regionu Bavorsko na jihovýchodě Německa. Původně se jmenoval Nový zámek Hohenschwangau, protože měl být velkolepou rekreací zámku Hohenschwangau, kde strávil své dětství Ludwig II.

Bavorský král Ludwig II. nechal postavit hrad na útesu v roce 1868, pouhé dva roky poté, co bylo Rakousko a Bavorsko poraženo Pruskem během rakousko-pruské války, čímž byl Ludwig II. fakticky zbaven svých pravomocí. Rychle se stáhl do soukromého světa fantazie a obklopil se honosnými hrady, kde mohl prožít své sny o tom, že se stane skutečným, suverénním králem.

Ludwig II nikdy neviděl dokončený Neuschwanstein, podle správy bavorského zámku — zemřel v roce 1886 a poslední věže byly dokončeny až v roce 1892. Ale během týdnů po jeho náhlé a záhadné smrti byl nádherný zámek otevřen veřejnosti a rychle se stal jednou z nejoblíbenějších atrakcí regionu.

Zámek z pohádky

Podle plánů měl mít zámek více než 200 pokojů, ale jen něco málo přes tucet bylo dokončeno, než byly finanční prostředky na projekt seškrtány. Díky pověsti Ludvíka II. jako výstředního, samotářského krále je snadné pochopit, proč je zámek Neuschwanstein tak často nazýván „zámkem pohádkového krále“. V dopise svému příteli, německému skladateli Richardu Wagnerovi, Ludwig II. uvedl, že jeho záměrem s hradem Neuschwanstein je „přestavba staré hradní zříceniny Hohenschwangau… v autentickém stylu starých německých rytířských hradů“.

Popsal „pokoje pro hosty s nádherným výhledem na vznešený Säuling, hory Tyrolska a daleko přes rovinu, a hovořil o hudební síni a rozlehlém zámeckém nádvoří. „Tento hrad bude ve všech ohledech krásnější než Hohenschwangau,“ řekl Wagnerovi Ludwig II.

To znamená, že se téměř bez sporu věří, že Ludwig II postavil zámek Neuschwanstein z politických a hluboce osobních důvodů. On sám dokončené dílo sice nikdy neviděl, ale od roku 1886, kdy byl zámek otevřen veřejnosti, patří mezi klenoty turistického ruchu v Bavorsku. Je to také jeden z nejoblíbenějších hradů v Evropě s více než milionem návštěvníků ročně.

zdroj: European Best Destinations, Travel + Leisure, Neuschwanstein