Zaniklá osada Králův mlýn v Krušných horách: Místo se zvláštní atmosférou láká na umění v přírodě

Přidat na Seznam.cz

Rádi se touláte po českých horách a objevujete jejich ztracené příběhy? Pokud se v blízké době dostanete do Krušných hor, a konkrétně pak do okolí Loučné pod Klínovcem, neměli byste si nechat ujít výlet do zaniklé osady Králův mlýn. Od jiných zaniklých a opuštěných míst se však Königsmühle, jak se jí také někdy říká, výrazně liší. Těšit se totiž můžete na umělecká díla v přírodě.

Ztichlo to tu po válce

Králův mlýn byla německá osada s celkem šesti domy. Pět z nich bylo pravděpodobně obytných, podle názvu tu pak také stával minimálně jeden mlýn. Do dnešního dne se dochoval například vstup do sklepa, který za války sloužil místním obyvatelům jako kryt během náletů. Vzhledem k tomu, jak se po 2. světové válce vyvinula situace, původní obyvatelé se museli vystěhovat a na místo se postupem času zapomnělo. Ostatně, o tom živě svědčí pozůstatky prázdných budov.

Připomínka těch, kteří museli odejít a umění v krajině

Mnoho lidí přitahují příběhy těch, kteří na tomto místě kdysi dávno žili. Proto od roku 2012 zaniklá osada začíná opět ožívat. Tentokrát však do ní neproudí jen výletníci, kteří se sem často dostali spíš náhodou, ale i umělci, kteří si Králův mlýn vybrali jako místo dění landartového festivalu, po kterém v osadě zůstávají veřejně přístupná výtvarná díla.

Kromě toho, že v osadě Králův mlýn vzniká něco nového, co návštěvníky například přinutí ke krátkému zamyšlení nad historií a životem, dobrovolníci dále pečují o zbytky budov a krajinu. Součástí festivalu bývají nejen přímo výtvarníci, ale také hudebníci, divadelní soubory a mnoho dalších. A je snad něco lepšího, než spojit dobrou věc s poznáváním historie a zábavou?

Zdroj: redakce, Krušné hory