Zářivá jantarová pevnost na vrcholu přírodního kopce za městem Džajpur. Amber je dobře zachovalou památkou ze slavných dnů vlády Rádžputu v Rádžasthánu

Přidat na Seznam.cz

Historická pevnost na kopci se tyčí nad městem Amer, které bylo od 11. do 18. století hlavním městem Kuchwaha Rajputs. Stavbu zahájil v roce 1592 maharaja Man Singh, velitel armády mughalského císaře Akbara. V odstínech medu a růžového kamene, bílého mramoru a zlaceného dekoru je Amber Fort spíše palácem než pevností a design je jedinečným mixem hinduistických a muslimských stylů.

Dlouhé, strmé stoupání do pevnosti zavede návštěvníky na obrovské nádvoří Jaleb Chowk. Jakmile projdete vstupní branou, je toho v palácovém komplexu hodně k vidění, když se přesouváte z jednoho nádvoří na druhé, z nichž každé vede do soukromějších a honosnějších komnat, plus chrámů, zahrad a teras. První je mnohosloupová Diwan-i-Am, Síň veřejného publika. Odtud vstoupíte přes krásně malovaný Ganesh Pol (brána) do soukromých vnitřních bytů pevnosti.

Diwan-i-Khas zahrnuje okrasnou zahradu a oslnivý Sheesh Mahal, zrcadlový sál. Stěny Sheesh Mahal jsou pokryty složitou mozaikou ze střepů zrcadel a barevného skla. Je to jeden z pokladů pevnosti Amber, ohromující návštěvníky krásou broušeného belgického skla.

Tato místnost byla zřejmě vytvořena mahárádžou, aby mahárání (královna) mohla v noci vidět hvězdy, protože nesměla spát pod širým nebem. Když v noci svítí svíčky, zdá se, že místnost odráží tisíce hvězd od stěn a stropu.

Mezi další vnitřní místnosti patří Jal Mandir neboli Síň vítězství, která se vyznačuje vyřezávanými mramorovými panely, zrcadlovým stropem a rozsáhlým výhledem na hradby pevnosti. Sukh Niwas, Síň potěšení, je mramorová místnost, která byla chytře chlazena vodou. Zde se maharadža údajně uvolnil se svými dámami.

Nejstarší část pevnosti, dokončená v roce 1599, zahrnuje palác Man Singh a zenanu, ženské ubikace. Uprostřed zenany je pavilon a pokoje manželek byly rozmístěny po nádvoří. Je to nádherná a dobře zachovalá pevnost a stojí za zdlouhavou návštěvu.

zdroj: Atlasobscura, Japjitravel, Swantour