Zářivě modré jezero Peyto je nejkrásnějším místem na zemi

Přidat na Seznam.cz

Přemýšleli jste někdy nad tím, jaké místo na světě je to nejkrásnější? Podle mnohých je to jezero Peyto v Kanadě. Jeho neuvěřitelná barva, ale i okolní přírodní scenérie vám doslova vyrazí dech. Hned vedle jezera navíc uvidíte ledovec, který jezero napájí.

Nejkrásnější místo na světě

Toto zářivě modré jezero napájené ledovcem, které se nachází asi 40 km severně od Lake Louise v národním parku Banff, je oblíbenou zastávkou pro návštěvníky z celého světa. Během letních měsíců do jezera proudí moučka z ledovcového kamene, která dodává vodě úchvatnou barvu, uvádí web Travel Alberta. Není divu, že se tak jezeru právem říká “nejkrásnější místo na světě”.

Podobně jako mnoho dalších ledovcových jezer v národním parku Banff je jezero Peyto v letních měsících zářivě modré. Jedná se o přirozený jev, který se vyskytuje v mnoha ledovcových jezerech, když ledovce drtí horninu do kamenné moučky, nesené po proudu do jezera. Tato kamenná moučka pak láme světlo a vydává živou modrou nebo modrozelenou barvu. Je to úchvatný pohled a kolem národního parku Banff je hned několik modrých jezer, jako je Moraine Lake, Lake Louise, Emerald Lake, Sherbrooke Lake (Yoho), Bow Lake a Hector Lake, uvádí web The Banff Blog. Jezero Peyto je ale vyjímečné – nese jméno po prvním průvodci v parku.

Kdo byl Bill Peyto?

Jezero Peyto je pojmenováno po Billu Peytovi, prvním průvodci v parku na počátku 20. století. Každý, kdo někdy byl v národním parku Banff, se setkal s Billem Peytem, i když si toho nebyl vědom. Jeho podobizna zdobí nápisy „Vítejte v Banffu“, které vítají návštěvníky při vstupu. Na jeho počest po něm bylo pojmenováno nejen jezero, ale i ledovec, hora a chata Alpine Club of Canada. Tento muž se, jak uvádí web Readers Digest, stal přímo legendou v divočině Alberty.

zdroj: Readers Digest, Travel Alberta, The Banff Blog