Země mezi dvěma oceány, kde jste bez španělštiny ztraceni
Střední Amerika je v posledních letech díky stále schůdnější ceně letenek populární destinací pro cestující Evropany. Kromě toho, že je jednou ze zemí spojujících Severní a Jižní Ameriku, je také jedinou zemí na světě, kde můžete sledovat východ slunce nad Pacifikem, a barevný západ slunce nad Atlantikem. Pokud hledáte exotiku i dobrodružství, pak jste tu dobře. Ale sáhnete si hluboko do kapsy.
Panama má přibližně stejnou rozlohu jako Česká republika, ale žije zde daleko méně obyvatel. Naprostá většina z necelých 4 milionů lidí je navíc lokalizována ve stejnojmenném hlavním městě, které není ničím extra zajímavé, ale jeho návštěvě se nevyhnete. Kamkoli se totiž chcete vydat, Panama City je nutností.
Gurmáni, pozor!
Právě nízká osídlenost Panamy je jednou z jejích největších předností, spolu s exotikou. Každé pobřeží této země je naprosto odlišné, stejně jako se hornaté vnitrozemí liší od divokých pláží a pobřeží. Na své si zde přijdou milovníci treků, baťůžkáři i potápěči. Ale pokud máte rádi luxusní dovolenou, i pak jste tu správně.
Bohužel je Panama také jedou z nejdražších zemí Střední Ameriky, navíc s poměrně omezeným sortimentem zboží. Pokud jste tedy gurmán, pak mimo hlavní město své chuťové pohárky příliš neuspokojíte.
Hory, vodopády a mangrovy
Místo kulinářských specialit ale Panama nabízí nepřeberné množství přírodních krás. Vnitrozemí je nebývale hornaté a z odstínů zeleně až oči přecházejí. Navíc zelenou protkávají četné vodopády s průzračnou vodou, které jistě stojí za návštěvu, podobně jako bílé písčité pláže na obou pobřežích.
Díky malému počtu obyvatel je Panama nejméně osídlenou zemí Střední Ameriky, což je ideální pro ty, kdo milují dlouhé treky o samotě. Horské hřebeny v Panamě jich nabízejí mnoho, stejně jako národních parků, dobrodružství v džungli nebo toulání se mangrovy.
Panama City – pozor na lapky
Město Panama City není sice nic extra, ale disponuje i malým historickým centrem, či spíše promenádou nebo pěší zónou. Architektonicky není centrum nijak výjimečné, i když za návštěvu jistě stojí. Jak jsme již řekli, protože se Panamě nevyhnete, je zde dobrá šance potkat spousty dalších turistů z celého světa, což vám jistě zpříjemní večery.
Centrum je rušné hlavně od středy do soboty. Díky poměrně vysokému počtu hlučných barů, klubů, restaurací a občas i živých koncertů máte šanci tu prožít skutečně rušnou noc plnou zábavy. Nejatraktivnější částí metropole je pak Casco Viejo. Zde se vyplatí sehnat si i ubytování (ale pozor, je velmi drahé a auto zde rozhodně nezaparkujete) a můžete tu nerušeně vandrovat po ulicích, ochutnávat místní speciality, hlavně rybí, jako jsou ceviche, nebo nakupovat v malinkých obchůdcích. Za návštěvu určitě stojí i místní tržiště. Jen si dávejte pozor na kapsy, protože panamská metropole je pověstným centrem zločinu.
Pokud už Panamu opouštíte, pak si na tržišti odvezte ten správný suvenýr – kromě panamského rumu i panamák (panamský klobouk), hamaku z nejrůznějších materiálů, molas (indiánské látky s geometrickými nebo přírodními motivy), tašky a kabelky nebo dřevěné či kovové šperky.
Mezi mrakodrapy se promenádují lenochodi
Pokud musíte strávit v metropoli více než jednu noc, pak jistě stojí za to vydat se z města plno mrakodrapů a světel i do jednoho z parků přímo v centru. Tam vás totiž mohou při troše štěstí zabavit i lenochodi. Pouhých pár desítek minut taxíkem z centra Panamy leží Metropolitní Národní Park. Je to skutečný kousek džungle, odkud stále vidíte mrakodrapy jako na dlani, ale pod nohama vám lezou želvy, kolem skáčou opice a v korunách stromů se skrývají lenochodi. Za vstup do Metropolitanu zaplatíte 4 dolary (necelých sto korun).
A když už máte lenochodů a dalších zvířat dost, nákupy vás také na několik dní zabaví. Ale budete si muset sáhnout opravdu hluboko do kapsy.
Co je s podivem, že venkov je ještě dražší než hlavní město, navíc je opravdu mizerně zásobený. Nejčastěji sem ale zavítají právě potápěči, surfaři anebo milovníci túr a chůze po hřebenech. Ti by se proto měli dobře vybavit už v Panama City, protože na venkově si pak mohou dopřát často jen instantní nudle, konzervy anebo chipsy. Na mléčné výrobky, jako jsou sýry, přírodní jogurty nebo dokonce na maso můžete v odlehlých, byť turistických místech zapomenout.
A protože ani místní nejsou zrovna přátelští, zejména když nemluvíte španělsky, moc dobře se zde nenajíte.
Panamský kanál – turistické lákadlo
Pokud jste v Panamě, pak nezapomeňte navštívit Panamský kanál, který představuje třetinu veškerých příjmů Panamy. Ročně kanálem propluje 13 až 14 tisíc lodí a poplatky za proplutí přinášejí Panamě v přepočtu téměř 12 miliard korun.
Kromě obchodní spojnice je i jednou z největších turistických atrakcí. Jeho návštěva vyjde v přepočtu zhruba na 1500 korun i s průvodcem. Všechny turistické agentury nabízejí nejrůznější možnosti, jak kanál navštívit. Uměle vytvořený průplav je dlouhý přes 77 kilometrů a cesta mezi Atlantikem a Pacifikem učaruje nejen milovníkům techniky, ale i přírody.
Santa Catalina – ospalá díra
Většina turistů ale z Panama City cestuje dál. Panama je jednou ze surfařsky nejpopulárnějších destinací světa, kde se surfuje po celý rok, na obou pobřežích. Země má co nabídnout jak začátečníkům, tak pokročilým surfařům. A nejinak je to i s potápěním.
Pokud jste milovníky vodních sportů, pak si nenechte ujít městečko Santa Catalina. Do malá vesničky vede jen jednosměrka – cesta pak končí doslova v moři a Santa Catalina je ospalá víska, kde se zastavil čas.
Městečko nabízí velmi drahé ubytování všech úrovní, od levných hostelů po luxusní hotely a apartmány. Jsou zde i restaurace, kde se dobře najíte, ale lidé sem jezdí hlavně pro surfování a proto, že Santa Catalina je místem, odkud vyplouvají denní lodě do Národního parku Coiba.
Daleko od všeho, v houpací síti a v potápěčském ráji
Coiba je malinký ostrov, kde potkáte endemické druhy opic a ptáků, krokodýli, leguány a další tvory. Můžete si sem zajet buď na jednodenní výlet, klidně spojený i s potápěním, anebo tady strávit i více dní s tím, že přespíte na rančerské stanici v dormitoriu.
Coiba rozhodně za návštěvu stojí. Je to nejen přírodní ráj, ale i místo, kde dříve stávala věznice pro ty největší hrdlořezy, kteří díky silným proudům neměli z ostrova úniku.
Na Coibě dejte pozor na krokodýli, ale jinak je to poklidné místo plné katalogových pláží s bílým i černým pískem, s kokosovými palmami a tyrkysovou vodou.
Obdobou Santa Cataliny na karibském pobřeží je Bocas del Toro. Není to ale už hippie míst, protože na rozdíl od Cataliny zde většinu turistů tvoří američtí penzisté, ale ani zde se nebudete nudit.
Panama zkrátka uspokojí každého.
Zdroje: redakce – autorský text, autorka článku žila a pracovala v Panamě, tourismpanama.com, Wikipedia.org