Zimní tajemství nejšťastnějšího národa na planetě

Přidat na Seznam.cz

Sauny a skořicové buchty – tady v Helsinkách zůstávají místní obyvatelé s úsměvem v nejchladnějším ročním období.

Zima je v zasněženém hlavním městě Finska dlouhá, ale místní obyvatelé Helsinek si dokáží připravit po celý rok slunečno. Jaké je jejich tajemství? Mluvili jsme s několika nejveselejšími lidmi na planetě, abychom zjistili, jak nejlépe využít nejchladnější a nejtemnější dny v roce. Jejich návrhy vás mohou inspirovat k rezervaci lednového letu do Helsinek – nebo k hledání zábavy ve finském stylu ve vašem rodném městě.

Vlezte si do sauny

Počet obyvatel ve Finsku je 5,5 milionu a odhaduje se, že existuje více než 2,3 milionu saun. „Ještě se musím setkat s Finem, který nechodí do sauny,“ říká spisovatelka o wellness a cestování Katja Pantzar, autorka knihy The Finnish Way. Löyly sauna, nedaleko centra Helsinek, je navržena tak, aby připomínala balvan posazený na moři, aby vám dala pocit, že jste v odlehlé chalupě na souostroví,“ říká Katja Pantzar. K dispozici je zde moderní designová sauna a tradiční kouřová sauna a má také dřevěnou terasu s žebříkem, která vede k osvěžujícímu moři.“ Čím je voda chladnější, tím silnější je euforie po plavání! “

Jezte skořicové housky
Tradičním pečivem ve finsku je Korvapuusti (překlad: „facka do ucha“, ale nikdo si není zcela jist, jak pečivo název získalo).
„Cafe Regatta v Töölö je pravděpodobně zapsána v každém průvodci v Helsinkách a mají tu velmi chutné korvapuusti a výhledy na moře. Je to všechno o atmosféře – buchty se podávají vedle nádherného ohniště.
Podívejte se také na: Café Succès, Patisserie Teemu & Markus a bufet v nemocnici Kivelän Sairaala Helsinki Hospital.

Užijte si s přírodu
Helsinky se mohou pochlubit sedmi národními parky v okruhu dvou hodin jízdy a také městským zeleným prostorem. Finská úcta k divočině je jasná Kdokoli může sbírat bylinky, bobule a houby (kromě chráněných druhů) v jakémkoli lese. „Proto je přezdívka Helsinek„ Přírodní město světa,“ říká Tom Selänniemi, ředitel přírodního centra Haltia. Národní park Sipoonkorpi, 40 minut od Helsinek, je skvělým místem pro pěší turistiku, kolo, lyže nebo běh.