Zpustlé lázně Kyselka: Proslavil je Heinrich Mattoni, v současnosti prochází nákladnou obnovou

Přidat na Seznam.cz

Kdo by neznal minerální vodu Mattoni? I když si mnoho lidí myslí, že pochází přímo z Karlových Varů, její příběh se ve skutečnosti začal psát v asi 11 km vzdálené Kyselce. I přesto, že kdysi krásné lázně narušil úpadek zájmu a neúprosný zub času, návštěvníkům toho mohou opravdu dost nabídnout.

Prameny byly popsány již v 16. století

První popsaný záznam o takzvané Bukové kyselce pochází již z roku 1522, kdy ji popsal Dr. W. Payer. Lidem se nejspíš zalíbila, protože kolem roku 1790 již vešla ve všeobecnou známost. Dokonce se ujalo její nepravidelné stáčení do láhví, které se pak posílaly dál. Zájem o Lázně Kyselka pak jednoznačně podpořila návštěva řeckého krále Otty v roce 1852. Na jeho počest byl po něm pojmenován Ottův pramen. A právě s ním velmi úzce souvisí příběh Heinricha Mattoniho, který si ho pronajal a využil ho pro své obchodní účely.

Luxusní lázně s vývozem světoznámé minerální vody

Vzhledem k tomu, že Mattoni byl velmi podnikavý člověk, zasadil se o výstavbu reprezentativních lázní a pustil se i do velkovývozu minerální vody se stáčírnou a sklady. A zjevně se mu to vyplatilo, protože již kolem roku 1880 patřila jeho minerálka k nejznámějším na světě. Dobrou pověst si navíc zachovala až do současné doby. Vzhledem k tomu, že tu na Mattoniho a jeho úspěchy všichni rádi vzpomínají, návštěvníci se mohou zastavit například v Muzeu Mattoni, ve kterém si prohlédnou například sbírku historických lahví. Velmi pěkný je i Mattoniho vodopád.

Jak to bude s lázněmi dál?

K úpadku Kyselky došlo po skončení 2. světové války. Další rána přišla po roce 1989, kdy ztratila lázeňskou funkci. Kdysi krásné domy navíc začaly postupně chátrat a nikdo se o ně dlouhou dobu nestaral. V současné době se ale zdá, že Kyselka pomalu nabírá nový dech. I když některé objekty čekala, nebo ještě čeká, demolice, další se daří postupně opravit. Již se to povedlo například u domu Stallburg a Löschnerova pavilonu. Můžeme tedy doufat, že se v budoucnu Kyselce vrátí sláva, kterou si tak zaslouží.

Zdroj: redakce, Obec Kyselka