Zřícenina hradu Týřov: Byl v něm vězněn Přemysl Otakar II.
V Česku se to doslova hemžilo majestátními a těžko pokořitelnými hrady. A jedním z nich byl i Týřov, ze kterého do dnešního dne zůstala jen romantická zřícenina. Je to velká škoda, protože v dobách své největší slávy se měl podobat honosným a silně opevněným hradům, které jsou ještě dnes k vidění například ve Francii. Také je zajímavý tím, že v něm byl uvězněn Přemysl Otakar II.
Hrad byl založen za vlády Václava I.
Týřov byl založen za vlády Václava I. a už od počátku byl považován za velmi exkluzivní místo, které nemělo v tehdejším království obdoby. S velkým respektem se na něj pohlíží především s ohledem na hradní architekturu a její zvyklosti během 13. století, jimž se v mnoha směrech vymykal. Kromě jiného, Týřov byl už od svého vzniku považován za důležitou obrannou baštu, která strategicky podpírala královu moc. Jelikož byl ale vybudován v těžko přístupné krajině, jeho význam postupem času začal upadat. Překvapivě však nebyl, i přes následné časté střídání majitelů, moc přestavován, díky čemuž se stal ideálním exemplářem pro zkoumání hradní architektury v moderní době. Všechny prostředky padly veskrze jen na zlepšení obranyschopnosti hradu. Jelikož ho ale nikdy nikdo neobléhal, nakonec se ukázalo, že takové utrácení nemělo moc význam.
Byl tu vězněn Přemysl Otakar II.
Václavu I. se moc nelíbilo počínání vlastního syna, kterým byl později dobře známý Přemysl Otakar II. Proto ho spolu s jeho stoupenci zajal a držel je právě na Týřově. Následně ho ale poslal na Přimdu. To ale nebyl jediný významný člověk, který byl na Týřově vězněn. V minulosti tu nedobrovolně pobýval i Jindřicha z Lipé, který tu byl mezi lety 1315 a 1316. Nejednalo se ale o následek žádného malého sporu, Vilém Zajíc z Valdeka tak učinil na přání Jana Lucemburského. Naopak pozitivní vztah k němu měl Karel IV., který ho po svém návratu do vlasti vykoupil ze zástavy ke koruně.
I když je současný stav zříceniny značně diskutabilní, protože z původního výstavního hradu zůstalo jen pár zbytků zdí, nachází se v krásné přírodě a dýchne na vás u něj velmi zajímavá atmosféra, díky které se k němu určitě vyplatí jít podívat.
Zdroj: redakce, Hrad Krakovec, Wikipedie