Zřícenina kláštera v Kuklově: Pozůstatky katedrály sousedí se statky a rodinnými domy
Když se začne mluvit o zříceninách katedrál a klášterů, hodně lidí si vybaví Rosu Coeli v Dolních Kounicích nebo chrám v Panenském Týnci. Ve skutečnosti jich ale u nás existuje mnohem víc. Jeden takový klášter se svatostánkem se totiž nachází i v Kuklově, ve kterém vysoké gotické zdi s okny ve tvaru lomených oblouků mají lidé prakticky na dvorku svých rodinných domů a statků.
Nedostavěný klášter sv. Ondřeje
Klášter sv. Ondřeje, na který se po příjezdu do obce Kuklov můžete osobně podívat, nebyl nikdy dokončen. Snahy o vybudování kláštera právě v tomto místě sahají až do roku 1495, kdy Petr IV. z Rožmberka povolal mnichy z řádu sv. Františka z Pauly, kteří tu měli vybudovat sídlo paulánů. I když ale stavba začala, už v roce 1530 byl rozestavěný klášter Kuklov uváděn jako pustý. Místo ale s největší pravděpodobností nevypadalo přesně tak, jako ho vidíme dnes, protože se uvádí, že jej měla za třicetileté války značky poznamenat švédská armáda.
Na stavbě se dále podepsalo i to, co se dělo na jiných místech Česka. Lidé postupně rozebírali rozestavěnou budovu na materiál, ze kterého si pak stavěli své vlastní domovy. Do dnešní doby se tedy dochovalo torzo kostela s pozůstatky pěti gotických oken s lomenými oblouky. Místní si už nejspíš zvykli na to, že mají tento relikt dávné minulosti prakticky na dvorku před domem.
Královský hrad Kuglvajt
Když už se sem přijedete podívat, byla by skoro škoda minout ještě jednu historickou zajímavost, která se nachází jen o kousek dál. Je jí zřícenina královského hradu Kuglvajt, který byl pravděpodobně založen kolem roku 1357. Hrad sehrál důležitou roli během mocenských nepokojů, kdy se šlechta spikla proti králi Václavovi. Proto přišlo vojsko Jindřicha z Rožmberka a hrad kolem roku 1395 jednoduše zbořilo.
Zdroj: Jihočeský venkov, Český Krumlov region