Zvláštní a děsivá fakta o Eiffelově věži: Hitler ji chtěl zbořit, stovky lidí si zde vzalo život a věž je dokonce provdaná

Přidat na Seznam.cz

Eiffelova věž je běžně spojována s tím, že je architektonickým zázrakem a ikonou představující město lásky a světel. Eiffelova věž má jedinečnou a fascinující historii a od té doby, co byla postavena v roce 1889, se kolem ní odehrávalo mnoho změn a světových událostí. Na Eiffelově věži jsou některé věci, které jsou běžné, ale existují o ní i méně známá fakta.

Eiffelova věž měla být zbořena. Hitlerův maršál ale rozkaz nesplnil

V roce 1944 Hitler nařídil, že pokud Paříž nebude moci být zadržena od spojeneckého osvobození, měla by být zbořena – a s ní i věž. Poslal tento rozkaz polnímu maršálu Waltheru Modelovi a von Choltitzovi, ale Choltitz byl rozkazem tak šokován, že jej ve skutečnosti nikdy nesplnil. Zajímavé je, že když Hitler navštívil Paříž, Francouzi přeřízli lana výtahu na Eiffelově věži. To znamenalo, že Hitler musel jít po schodech. Ze strany Francouzů to byl mazaný manévr, jak vyjádřit svou nelibost vůči válce. Francouzi si mysleli, že Hitler bude příliš líný, ale všechny „překvapil“ tím, že se na vrchol dostal.

Věž je provdaná

Američanka jménem Erika LaBrie navštívila Eiffelovu věž v roce 2004 a doslova se do ní zamilovala. V roce 2007 se provdala za Eiffelovu věž a změnila si jméno na Erika Eiffel. Erika bere svůj milostný vztah podle s Věží docela vážně a je zakladatelkou OS International, organizace pro lidi, kteří mají vztahy s neživými předměty.

Monument má svého vlastního ducha

Eiffelova věž je klasickým místem pro nabídku k sňatku, ale pro jednu ženu ve dvacátých letech se nechtěná žádost o ruku údajně změnila v noční můru. Její partner ji chtěl požádat o ruku, ona se chtěla rozejít. Jakmile to svému partnerovi řekla, v návalu vzteku ji odstrčil z boku věže. Některé verze příběhu tvrdí, že žena couvla a náhodou spadla přes okraj. Ať tak či onak, pád nepřežila. Dnes žena údajně straší na Eiffelově věži. Turisté hlásili, že slyšeli její nervózní chichotání následované trýznivým výkřikem.

Časté místo sebevražd

U Eiffelovy věže vzalo život několik stovek lidí. Na rozdíl od všeobecného přesvědčení nejsou oběťmi jen skokani – existuje alespoň několik zdokumentovaných případů oběšení. A ne všechny pokusy jsou úspěšné, někteří, kteří skočili z prvního patra, pád přežili. Překážky na Věži v posledních letech účinně zastavovaly skokany, ale skok z ní je stále údajně jednou z nejoblíbenějších metod, jak si ve městě vzít život.

zdroj: Ranker , Talk in french, Parade