Tibetská kefírová houba: elixír zdraví známý již tisíce let. Obsahuje specifické mikroorganismy, především laktobacily a mléčné a octové kvasinky

Přidat na Seznam.cz

S nadcházejícím podzimem se častěji zamýšlíme nad tím, jak podpořit imunitní systém a snáze tak odolávat různým nemocem. Základem je vyvážená strava, dostatek spánku a pohybu a také harmonické vztahy. Pokud bychom rádi obohatili náš jídelníček a zároveň si významně vylepšili skóre v oblasti stravování, můžeme si vyrábět domácí kefír pomocí tibetské „kefírové houby“.

Její historie je úzce spojena s oblastí Tibetu a používala se již před více než 5 000 lety. Také se označuje jako houba indických jogínů či kefírová zrna. Nejedná se o houbu v pravém slova smyslu, ale o specifické mikroorganismy, především laktobacily a mléčné a octové kvasinky. Svým vzhledem připomínají drobné růžičky květáku nebo určitý druh krémově bílé houby, z čehož plyne jejich pojmenování. Zpočátku byla „houba“ pečlivě střeženým tajemstvím a samotný fakt, že se její užívání zachovalo až dosud, svědčí o veliké hodnotě, kterou tento živý organismus má.

Tento vynikající a především zdraví prospěšný nápoj podporuje kardiovaskulární a imunitní systém, působí protizánětlivě, detoxikačně a reguluje metabolismus v těle. Tím působí preventivně proti řadě civilizačních onemocnění, jako je například infarkt nebo cukrovka. Pravidelnou konzumací tohoto kefíru je tedy možné snížit hladinu cholesterolu v krvi, vyrovnat krevní tlak a odbourat tzv. špatný cholesterol a cévní usazeniny. Jelikož se nejedná o léčivo schválené dle platných nařízení EU, nelze uvedené účinky tibetské kefírové houby na lidský organismus považovat za lékařské tvrzení. Tradice a dlouhodobé používání hovoří ale samo za sebe.

Doma vyrobený kefír nestojí moc peněz a navíc se jedná o jednorázový výdaj. Pokud si obstaráte kefírovou houbu a budete o ni správně pečovat, houba poroste a tím pádem bude i kefíru více. Nápoj obsahuje mnoho nutričně významných látek. Nalezneme zde vitamíny A, D, E a vitamíny skupiny B. Z minerálů je ve vyšším množství obsažený především hořčík, vápník, fosfor, zinek, selen, měď a železo. Oproti kefíru z obchodu obsahuje domácí kefír mnohem více probiotik, jelikož běžně dostupné komerční výrobky se v procesu výroby tepelně upravují (kvůli delší trvanlivosti).

Jak si připravit domácí kefír

Příprava výživného kefíru je velmi jednoduchá. Jako základ použijte mléko, které preferujete. Propláchněte kefírová zrna vlažnou vodou a následně je vložte do sklenice s mlékem. Nechte stát sklenici zakrytou ubrouskem minimálně 24 h při pokojové teplotě. Druhý den obsah sklenice promíchejte a sceďte přes sítko. Houbu pečlivě vymyjte pod tekoucí vodou, a celý proces znova opakujte. Pozor, při manipulaci s houbou platí jedno pravidlo – nepoužívejte kovové náčiní.

Právě díky specifickým mikroorganismům žijícím společně v symbióze dochází ke kvašení a tím vzniká řada cenných látek. Jako výživu používají tyto mikroorganismy mléko (kravské, kozí či ovčí, možno i střídat s rostlinnými nápoji), které je přirozeně bohaté na bílkoviny, tuky i cukry. Zajímavostí je, že existuje i tzv. vodní kefír, kde bývá živnou půdou voda obohacená ovocnými cukry.

Kefír se doporučuje konzumovat přibližně po dobu jednoho měsíce a potom udělat minimálně desetidenní pauzu.

Zdroje: nakliceno, ragefitness.cz