3 nejkrásnější místa v Chorvatsku

Přidat na Seznam.cz

Chorvatsko, které se nachází na Balkáně, se po válce o nezávislost na konci 90. let 20. století opět stalo jednou z nejoblíbenějších turistických destinací v Evropě. Stejně jako většina Evropy se i Chorvatsko může pochlubit středověkými městy a historickými ruinami, ale výjimečnost této země spočívá v množství nádherných přírodních zajímavostí, jako jsou Plitvická jezera, úchvatné pobřeží Jaderského moře a nádherné ostrovy.

Dominantou chorvatské turistické scény je Dubrovník, jehož malebné staré město z dob středověku vybíhá do samotné vody. Dále na sever podél pobřeží se nachází Split, známý jako místo, kde si římský císař Dioklecián před téměř 1 700 lety postavil malý pěkný palác.

Dále ve vnitrozemí se nachází hlavní město Záhřeb s neoklasicistními budovami a možnostmi pěší turistiky v překrásném národním parku Krka. A nabízí se vám apartmány v Chorvatsku přímo u moře.

Národní park Krka

Národní park Krka se nachází v chorvatské Střední Dalmácii a je chráněnou oblastí s nádhernými přírodními scenériemi, divokou přírodou a historickými památkami. Národní park se nachází podél řeky Krky v Šibenicko-kninské župě a je známý především díky četným tryskajícím vodopádům a přírodním tůním s průzračnou modrozelenou vodou.

Do národního parku se snadno dostanete autem i autobusem ze Splitu do Šibeniku a pro pohyb po okolí nabízí dobře udržované pěší stezky a lodní výlety. Nejoblíbenější atrakcí parku je síť kaskádovitých vodopádů. Nejobdivovanější z nich jsou Skradinski buk a Roški slap.

Přímo kolem vodopádů vede mnoho stezek, jež nabízejí báječné příležitosti k fotografování. Některé z vodopádů se noří do přírodních tůní, v nichž se lze koupat. Kromě vodopádů umocňuje krásu parku i okolní krajina s bujnou vegetací, květinami a záblesky divoké zvěře, jako jsou ptáci a vážky.

V parku se nacházejí i další zajímavá místa, například historické kláštery a archeologická naleziště římských osad a středověkých pevností. Navíc se zde nachází spousta turistických zařízení, jako jsou muzea, pikniková místa a restaurace.

Záhřeb

Záhřeb, hlavní a největší město Chorvatska, je pulzující metropole plná historických i moderních turistických atrakcí. Město se nachází na severozápadě Chorvatska a jeho historie sahá až do 2. století našeho letopočtu, kdy zde uherský král Ladislav poprvé založil diecézi. Dnes je Záhřeb rozlehlým kosmopolitním městem a srdcem chorvatské kultury, akademické obce a vlády.

Město se dělí na Horní a Dolní město, přičemž Horní město je historickým jádrem, kde se turisté mohou procházet po dlážděných ulicích a navštěvovat staré středověké kostely, věže a paláce.

Mezi nejvýznamnější památky města patří Kamenná brána s obrazem Panny Marie, která přežila velký požár v roce 1731. Náměstí Bana Jelačiće je hlavním náměstím města a nachází se zde historická architektura a restaurace. Tradiční trh pod širým nebem, Dolac Market, nabízí mnoho stánků s čerstvými produkty, oblečením a místními řemeslnými výrobky. Podél Strossmayerova chodníku mohou turisté vidět umělce, hudebníky a další pouliční umělce.

Jestliže je ve vašem hledáčku ubytování Chorvatsko, určitě najdete i zajímavé možnosti právě v Záhřebu. 

Korčula

Korčula, která je známá především jako údajné rodiště slavného obchodního cestujícího Marca Pola, je 50 kilometrů dlouhý ostrov ležící u chorvatského pobřeží Jaderského moře. Korčula, na kterou se snadno dostanete trajektem z velkých chorvatských měst, Splitu a Dubrovníku, je prosycena malebnou krajinou, malebnými městečky, bohatou historií a okouzlujícími tradicemi.

Korčulu tvoří svěží zelené lesy, vinice, olivové háje a půvabné vesničky, jako je Blato, známé svými barokními kostely a dlouhým bulvárem s lipami, obchody, restauracemi a hotely. Lambarda je oblíbená pro své bílé písečné pláže a nachází se zde také několik archeologických pozůstatků řeckých a římských osad. Hlavní město ostrova, město Korčula, je historické, opevněné město s benátskou renesanční architekturou, pestrými trhy a množstvím turistických zařízení.