Ani za kvalitní software není potřeba platit majlant
Počítače jsou dnes dražší než v nedávné minulosti. Může za to celá řada věcí. Jenže když už si člověk nějakou šikovnou mašinku i přes vyšší cenu přeci jen koupí, musí zároveň investovat své těžce vydělané peníze i do specializovaného softwaru. A ten rovněž běžně stojí majlant. Ne pokaždé je však potřeba platit plnou cenu.
Verze zdarma
Asi nejlepší možnou cenou je nula. Málokdo však nabízí programy zcela zdarma, tedy krom malých amatérských vývojářských studií, které svou práci dělají ve svém volném čase a zcela zdarma. Díky tomu si můžeme užívat mnoho druhů softwaru, aniž bychom za něj museli dát nějaké peníze.
Problém je, že obvykle nejde o nic extra nejen po stránce funkčnosti, ale i intuitivnosti. Mnoho takovýchto programů totiž nemá žádnou technickou podporu od svých stvořitelů, a podle toho také fungují.
Navíc se v nich laici často ztrácí, což také není nic pozitivního. Samozřejmě se najde spousta kvalitního softwaru zdarma, nicméně jen málokdy jde o záležitost vhodnou pro širokou masu lidí.
Demoverze
Určitou alternativou mohou být demoverze, což jsou v podstatě softwarové ukázky. Ty v lepším případě fungují pouze na půl a svůj plný potenciál odhalí až po zaplacení. V horším případě umožňují provádět všechny funkce, avšak pouze po omezenou dobu.
Demoverze jsou samozřejmě k dispozici také zdarma, a hlavně s těmi, co nemají časové omezení, si mnoho lidí dostatečně vystačí, avšak většina dává přednost programům v plné verzi.
Levné alternativy
Kdo si chce koupit programy typu MS Windows 11 Pro, musí se bezpodmínečně smířit s nutností platit. Otázka však nespočívá v tom jestli, ale kolik. Běžně taková sranda stojí několik tisíc korun, nicméně v obchodech typu Prolicence je reálné koupit Windows za pár stovek.
Důvodem je druhotná licence. Do této skupiny patří software pocházející z vyřazených korporátních počítačů. Tyto programy, respektive jejich licence se pak znovu přeprodají, ovšem již za mnohem nižší cenu.