Čistota na pracovišti je vizitka každé společnosti

Přidat na Seznam.cz

Čistota a hygiena jsou na prvním místě, to se učí už malé děti doma i ve školce. Tyto základní návyky jsou důležité i v jejich dalším životě. Nejprve ve své vlastní domácnosti a poté i v zaměstnání. O nepořádné zaměstnance nikdo nestojí, protože kazí celkový dojem a současně i morálku ostatních zaměstnanců. Pravidlo, že čistota na pracovišti je vizitkou společnosti, platí vždy a všude.

Pokud na pracovišti dochází k nedodržování pořádku, k hromadění nepotřebných věcí, nedochází k pravidelnému úklidu, stává se takové pracoviště potencionálně nebezpečným. Jak z hlediska nebezpečí úrazu, tak z hlediska úpadku pracovní morálky a pracovního výkonu.

Nezáleží na tom, jedná-li se o prostory vašeho domova, firmy, dílny, jde-li o exteriér či interiér, o úklid kanceláří nebo obchodních prostor. Stejně tak je jedno, jedná-li se o úklid kanceláří v Praze nebo v Brně nebo na menší vesnici. Základním principem udržení pořádku je disciplína, dodržování základních jednoduchých nastavených standardů a pravidelnost v úklidu.

Pořádek je prostě pořádek

Člověk v první řadě vnímá zrakem a čichem. Jako prvního si všimne, když někam přijde, jak je uklizeno, jak to v daných prostorách voní nebo nevoní, jestli prostor tzv. září čistotou. Podle toho hodnotí první celkový dojem a kvalitu firmy. Nepořádek není dobrá vizitka a má nesporný vliv na věci příští. Pokud nadřízení pracovníci strpí fyzický nepořádek na pracovišti, jistě strpí i morální a duševní nepořádek svých zaměstnanců. A to je varovný signál do budoucnosti.

V čistém a uklizeném pracovišti se lépe pracuje, je zřetelnější případný nedostatek nebo abnormalita, lépe se řeší nestandardní situace.

Kvalitní firma si potrpí na tyto vizuální záležitosti a dá si záležet na kvalitním pravidelném úklidu kanceláří a dalších prostor. Je to první a velmi důležitá vizitka celé firmy, jejího přístupu k řešení situací a odpovědnosti vůči zaměstnancům.

Jak předcházet nepořádku

Prvním krokem, jak nemít nepořádek na pracovišti je doslova i první krok před dveřmi. Kvalitní rohože a rohožky před vstupem do budovy i uvnitř budovy zachytí velké množství prachu, písku, vlhkost z bot a jiných nečistot. Usnadní a zrychlí následný úklid uvnitř budovy. Obzvláště ve velkých prašných městech, jako je Praha, jsou tyto úklidové práce velmi potřebné.

Dalším krokem je přehledné a logické uspořádání místností, nábytku a podlahových krytin. Chaos a nelad v uspořádání nábytku ztěžuje a zpomaluje celkový úklid. Přesunování nábytku, aby se pod ním mohlo uklidit, je náročné a vyčerpávající a hlavně zbytečné. Zvolení správné zátěžové podlahové krytiny, snadný přístup k oknům, ke kancelářským stolům a jiné usnadňující vychytávky vedou k zajištění systematického pořádku a jeho udržení a ke zlepšení pracovního prostředí a morálky zaměstnanců.

Sami zaměstnanci mohou pomoci úklidové firmě tím, že budou své pracovní místo udržovat v čistotě. Na zemi a na nábytku nebudou zbytečné věci, vše bude přehledně uspořádáno nebo bezpečně uloženo. Důležitá je spolupráce s úklidovou firmu, ochota přistoupit na kompromisy, např. https://www.mikaservis.cz. Úklidová firma Mika Servis uklidí vše dle vašich představ, je přizpůsobivá k požadavkům firmy a k oboustranné spokojenosti vyřeší úklidový plán.

Jak mohou mnozí majitelé firem potvrdit, správný a pravidelný úklid vede ke zlepšení bezpečnosti, zvýšení produktivity a zlepšení kvality práce.