Efektivně se dá šetřit třeba i s vhodnými světly

Přidat na Seznam.cz

Plyn a elektrická energie jsou i přes státní strop stále drahé komodity, a proto je potřeba s nimi šetřit. To dnes ví každá firma i domácnost. Možnost denně uspořit alespoň pár desítek wattů, a tím i nemalé finance ovšem máme všichni. Stačí se jen chovat mnohem racionálněji.

Jednoduchá opatření

Asi tím nejjednodušším opatřením je prostě přestat svítit ve chvílích, kdy to není vůbec nutné. Je zcela zbytečné nechat rozsvícenou lampu či lustr na místech, kde se aktuálně nikdo nenachází. Toto opatření sice nedokáže pomoci uspořit tisíce korun ročně, ale pár stovek určitě ano.

Rovněž není moudré nechávat běžet televizi, když se na ni nikdo nedívá, respektive mít celý den zbytečně zapnutý počítač. Oba tyto přístroje je snadné nastavit tak, aby se po nějaké době nečinnosti samostatně vyply. Když už na ně člověk zapomene, nemusí si následně vyčítat zbytečné plýtvání.

Kvalitní osvětlení

Svícení v konečném důsledku nemusí stát příliš mnoho peněz. Hodně zde ale záleží na tom, jaké člověk používá žárovky. Například klasické vláknové verze, které kupodivu stále mnoho domácností užívá, dokáží spotřebovat skutečně velké množství energie.

Spořivá LED světla jsou v tomto ohledu daleko efektivnější. Většina modelů dokáže být několikanásobně úspornější než vláknové žárovky. Navíc vydrží fungovat i mnohem déle, jelikož negenerují tolik tepla, a tudíž se tak rychle neničí.

Úsporné osvětlení LED má celou řadu podob a hodí se jak do interiérů, tak i ven. Dobrým příkladem za všechny jsou třeba LED reflektory, jež mohou osvětlovat kupříkladu zahradu.

Správný obchod

Koupit si dnes LED žárovky není žádný velký problém. Ne v každém obchodě jsou však k dispozici za rozumné ceny. E-shop Silring je ovšem v tomto ohledu jiný. A navíc nabízí velké množství druhů různých LED svítidel. Když si zákazník pečlivě projde všechny kategorie na webu, určitě najde to, co hledá.